Aqua Computer KryoM.2 – sposób na gorące dyski SSD M.2

kryoM2-4

Dyski SSD oparte na interfejsie M.2 już dawno wyprzedziły pod względem wydajności swoich krewniaków pracujących w oparciu o kontrolery SATA 3. Jednak podczas pracy z prędkościami sięgającymi niekiedy powyżej 2000 MB/s potrafią się one nagrzewać nawet do ponad 80 stopni, co po osiągnięciu granicznych wartości skutkuje spowolnieniem ich pracy, czyli po prostu throttlingiem.

Naprzeciw takiemu stanowi rzeczy wyszła niemiecka firma Aqua Computer, która wprowadziła do swojej oferty wysokiej klasy kartę rozszerzeń opartą o interfejs PCIe 3.0 4x nazwaną kryoM.2. Oferuje ona możliwość zastosowania dwojakiego rozwiązania w celu schłodzenia naszego dysku SSD. Na karcie bowiem istnieje możliwość zainstalowania pasywnego radiatora lub bloku wodnego.

Płytka PCB kryoM.2 wykonana została z wielu warstw, z których każda jest pokryta złotem oraz, co ciekawe, zostały one połączone wzajemnie w taki sposób, aby rozkład ciepła był optymalny i równomierny. Podczas instalacji dysku w przestrzeni pomiędzy nim a płytką PCB umieszczony będzie termopad mający na celu przekazać nieco ciepła do płytki drukowanej. Jak już wspominałem wyżej, SSD chłodzić możemy na dwa sposoby, tj. na przód dysku kładziemy drugi termopad i stosujemy jedno z dwóch rozwiązań. Jedno pasywne wykorzystuje anodowany na czarno radiator wykonany z aluminium, drugie bardziej ekstremalne rozwiązanie zakłada wykorzystanie wykonanego z miedzi bloku wodnego.

Jeśli jesteście zainteresowani zakupem, to sprzedaż rusza pod koniec maja, a ceny wyglądają następująco:

  • kryoM.2 PCIe 3.0 x4, sama karta – 18,90 EUR,
  • kryoM.2 PCIe 3.0 x4, karta + pasywny radiator – 29,90 EUR,
  • kryoM.2 PCIe 3.0 x4 karta + blok wodny – 67,90 EUR,
  • radiator bez karty dla kryoM.2 PCIe 3.0 x4 – 12,90 EUR,
  • blok wodny bez karty dla kryoM.2 PCIe 3.0 x4 – 49,90 EUR.

 

Źródło, fot.: techpowerup

Podziel się ze znajomymi: