Asus Avalon – cóż to takiego, zapytacie. Otóż jest to nic innego jak pomysł tajwańskiego producenta PC na komputer niemal całkowicie pozbawiony okablowania, o dość modularnej budowie. Pomysł sam w sobie może nie jest nowy, ale to Asus jako pierwszy potraktował go poważnie i zaprezentował na targach Computex 2016 działający prototyp. Na pierwszy rzut oka komputer charakteryzuje się dość unikalnym i stylowym designem, to dzięki współpracy producenta z firmą In-Win, która ma w swojej ofercie wiele nietuzinkowych obudów komputerowych. Avalon swoim wyglądem przypomina dużą kostkę, która po bokach posiada dwa panele zdejmowane za pomocą naciśnięcia jednego przycisku. Na górze zdecydowano się zastosować przeźroczystą powierzchnię, przez którą zobaczyć można część komponentów. Przód obudowy skrywa cztery kieszenie, które to stanowią moduły hot-swap ułatwiające rozbudowę przestrzeni dyskowej.
Przejdźmy jednak do omówienia tego, w jaki sposób pozbyto się zbędnego okablowania oraz otrzymano pewnego rodzaju modułowość w budowie. Podstawą do stworzenia takiej konstrukcji jest zupełnie przeprojektowana płyta główna, na której w sposób tradycyjny montujemy zaledwie trzy elementy tj. procesor, kostki pamięci RAM oraz dysk M.2. Pozostałe komponenty mocowane są na specjalnych kartach-złączach. Za ich pomocą Avalona można dość pokaźnie rozbudować, bez problemu zainstalujemy wydajną kartę graficzną (chociaż do jej zasilania dalej wymagane są tradycyjne kable) czy inne urządzenia korzystające z interfejsu PCI-E. Ciekawostką jest to, w jaki sposób Asus rozwiązał problem dostępności linii PCI-E dla poszczególnych komponentów. Płyta główna „wie”, ile linii ma udostępnić np. karcie graficznej, a ile karcie dźwiękowej za sprawną dodatkowych pinów umieszczonych w kartach – modułach, które przekazują odpowiednie informacje.
W tym komputerze nawet sposób podpięcia zasilacza jest unikalny, gdyż, wierzcie lub nie, ale on również stanowi oddzielny moduł podpinany za pomocą specjalnego złącza jak zwykła karta rozszerzeń.
Na tym jednak modułowość Asusa Avalon się nie kończy. Producent zadbał o dostarczenie użytkownikowi wymiennych paneli tylnych. Potrzebujecie podstawowego zestawu wyjść? Nie ma problemu. A może wymagacie większej liczby złącz USB oraz lepszej jakości karty dźwiękowej? Załatwione.
Źródło, fot.: tomshardware