Asus Chromebit – Chrome OS dla twojego telewizora

chromebit_w_600

Asus już w marcu zapowiedział premierę urządzenia Chromebit CS10, lecz dopiero teraz przeszedł do czynów i ten mały dongle z Chrome OS został zaprezentowany oficjalnie.

Z wyglądu ten miniaturowy komputer do złudzenia przypomina pendrive, aczkolwiek nieco przerośniętego, jego długość to 123 mm, a waga 75 g. Urządzenia napędza 32-bitowy Cortex-A17 układ SoC RK3288-C taktowany 1.8 GHz wraz z grafiką Mali-T764, całość współpracuje z 2 GB pamięci RAM. Na dane użytkownika przeznaczono 16 GB, a za łączność odpowiada dość pokaźny zestaw: dwu zakresowe Wi-Fi 802.11ac 2 × 2 MIMO, Bluetooth 4.0 oraz USB 2.0. Chromebit podłączymy do monitora lub telewizora za pomocą portu HDMI. Ogromną zaletą jest też możliwość sparowania produktu Asus, chociażby z klawiaturą Bluetooth.

Na Chromebit CS10 znalazł się system operacyjny Chrome OS, znany z niezwykle popularnych ostatnio Chromebook’ów. Bez wątpienia ogromną zaletą tego systemu jest jego bezpieczeństwo, gdyż to właśnie ono stanowiło fundamentalną wartość podczas jego tworzenia od początku do końca. Pozytywnie na ten fakt wpływa także to, że OS ładuje w głównej mierze tylko strony WWW oraz aplikacje webowe. Zaledwie garstka aplikacji uruchamia swój kod w pamięci urządzenia, a i ten jest pilnowany jak oko w głowie. Dla jednych osób Chorme OS to prostota użycia i wygoda, ponieważ logują się oni z życiem swojego konta Google, a wszystkie ich dane są automatycznie dostępne (Chromebit zapewnia dodatkowe 100 GB przestrzeni dyskowej na Google Drive). Z drugiej strony dla wielu użytkowników system ten stanowi organicznie w pracy właśnie przez swoją prostotę i fakt, że do pracy z nim wymagane jest połączenie internetowe.

Dokładna premiera i cena Asus Chromebit nie jest jeszcze znana, ale powinna nastąpić już nie długo.

 

Źródło, fot.: tomshardware

Podziel się ze znajomymi: