Asus Maximus VIII Extreme Assembly – płyta na totalnym wypasie

Asus Maximus VIII Extreme Assembly + 10GB ROG Express + SupremeFH Hi-Fi panel

Asus Maximus VIII Extreme Assembly + 10GB ROG Express + SupremeFH Hi-Fi panel

Asus niedawno zaprezentował, wydawałoby się, swoją topową płytę główną pod gniazdo LGA1151, a dokładniej model Maximus VII Extreme. Jak się jednak okazuje producent nas zaskoczył i zapowiedział jeszcze bardziej „wypasiony” model.

Asus Maximus VIII Extreme Assembly – tak brzmi pełna nazywa nowego dziecka firmy. Płyta reklamowana jest jako najlepsza na świecie propozycja dla fanów ekstremalnego podkręcania oraz dla hardkorowych graczy. To, co wyróżnia ją na pierwszy rzut oka od „zwykłego” maximusa, to dołączenie dedykowanej karty sieciowej o przepustowości do 10 GB/s, oraz nowego układu dźwiękowego SupremeFX Hi-Fi wraz z dedykowanym wzmacniaczem słuchawkowym w postaci panelu frontowego. Z zewnątrz natomiast płyta doczekała się nowej kolorystyki. Oprócz czarnego PCB zdecydowano się na odejście od czerwonego koloru na rzecz miedzianego zwanego „ROG Plasma Copper„.

Asus Maximus VIII Extreme Assembly

Asus Maximus VIII Extreme Assembly

Assembly oparta jest na układzie logiki Intel Z170 i wspiera wszelkie nowinki technologiczne jakie tylko Tajwańczycy mogli w niej upchnąć. Najważniejsze z nich to technologia 5-Way Optimization auto-tuning dla automatycznego wzrostu wydajności, Pro Clock zwiększająca do granic możliwości podkręcanie zegara bazowego procesora, T-Topology z kolei pozwala na jeszcze lepsze OC pamięci DDR4 oraz Extreme Engine Digi+.

Słów kilka o dołączonej do zestawu 10 GB karcie sieciowej. Nazywa się ona ROG 10G Express i została stworzona przy współpracy z AquantiaTehuti Networks. Obie firmy są członkami stowarzyszenia NBASE-T, które ma zamiar opracować i wprowadzić nowy standard prędkości 2.5Gbit/s oraz 5Gbit/s w pełni kompatybilny z obecnie stosowanymi na szeroką skalę kablami sieciowymi kategorii 5e. Dzięki wykorzystaniu interfejsu PCI Express 2.0 x4 nowa sieciówka jest w stanie zapewnić transfery do 10 razy większe niż te obecnie montowane w płytach głównych. Co również bardzo ważne ROG Express jest w pełni kompatybilny ze starszymi standardami, co zapewnić ma bardzo dobrą wsteczną kompatybilność ze starszym sprzętem.

ROG 10G Express

ROG 10G Express

Jeden z szefów operacyjnych Tehuti Networks Nir Sever wypowiedział się tymi słowami na temat współpracy z Asusem:

Jesteśmy bardzo podekscytowani współpracą z wiodącą marką dla graczy ROG, dla której stworzyliśmy 10 GB kartę sieciową dostarczającą niezwykłą prędkość, oraz wolną od lagów grę. ROG jako pierwsza na świecie marka dla graczy zobowiązała się dostarczyć przyszłościowe, zużywające mało energii multi-gigabitowe rozwiązanie, które pozwoli rozwinąć ich potencjał.

Kolejnym niezwykle ważnym elementem wyróżniającym ten produkt jest karta dźwiękowa SupremeFX Hi-Fi, do której dołączono panel frontowy wyposażony w, jak to Asus reklamuje, wzmacniacz słuchawkowy dostarczający dźwięk w czystej studyjnej jakości wprost do naszych uszu, niezależnie od tego czy gramy, streamujemy czy też słuchamy muzyki. W układzie dźwiękowym zastosowano przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC) ESS ES9018K2M, podwójny op-amp Texas Instruments LM4562 oraz wzmacniacz słuchawkowy TPA6120A2.

SupremeFX Hi-Fi panel

SupremeFX Hi-Fi panel

Cały ten asortyment ma dbać o dostarczanie dźwięku o audiofilskiej jakości (32-bit/384kHz oraz DSD128), wejście słuchawkowe wspiera do 6VRMS oraz oporność do 600ohm.
Nad odpowiednią jakością nagrywanego dźwięku czuwa przetwornik analogowo-cyfrowy Cirrus Logic (ADC), który dodatkowo możemy ulepszać i korygować w dołączonym oprogramowaniu Sonic Studio. Jak widać zestaw ten robi niemałe wrażenie.

Asus Maximus VIII Extreme Assembly + GTX 980Ti Matrix

Asus Maximus VIII Extreme Assembly + GTX 980Ti Matrix

Szczegółowe parametry płyty głównej przedstawiają się następująco:

 • Socket: LGA1151 (Procesory Intel 6 generacji)
 • Zastosowany układ logiki: Intel Z170
 • Obsługiwana pamieć RAMDDR4-3866 (OC),  4 sloty
 • Sloty na karty rozszerzeń: PCI Express 3.0 x16 (x16, x8 / x8, x8 / x4 / x4), PCI Express 3.0 x4, dwa sloty PCI Express 3.0 x1
 • Złącza dla nośników danych: osiem portów Serial ATA 6 Gb/s, 2x SATA Express 16 Gb/s, M.2 (PCI Express 3.0 x4), U.2
 • Sieć: karta sieciowa 1 Gb/s (Intel I219-V) + ROG 10G Express (10 Gb/s)
 • Karta dźwiękowakontroler dźwięku HD Audio 7.1 (SupremeFX Hi-Fi) + osłona przeciw zakłóceniom elektro-magnetycznym
  • przetwornik cyfrowo-analogowy ESS ES9018K2M (32 bity, maks. 384 kHz)
  • wzmacniacze op-amp Texas Instruments LM4562
  • wzmacniacz słuchawkowy TPA6120A2 (6 VRMS dla 600 omów) w panelu 5,25 cala
  • przetwornik analogowo-cyfrowy Cirrus Logic
 • Złącza peryferyjne: 3x USB 3.1 typu A i jeden port USB 3.1 typu C, 4x USB 3.0, 6x USB 2.0
 • FormatE-ATX

 

Źródło, foto: techpowerup.comrog.asus.com

 

Podziel się ze znajomymi: