CAPTCHA nie jest już skuteczny!

Coraz wymyślniejsze boty spamujące strony oraz fora internetowe, należało wymyślić jakieś zabezpieczenie, które pozwoli się przed nimi chronić. Tak powstał system CAPTCHA, który wymaga udowodnienia, że jesteśmy człowiekiem, poprzez wpisanie w specjalnym oknie maksymalnie powykręcanych znaków wyświetlanych na ekranie.

Bot nie poradzi sobie z nimi, a przynajmniej tak sądzono jeszcze do niedawna, gdyż najnowsze osiągnięcie trójki badaczy pokazuje, że nie ma systemów idealnych. Szczególnie gdy algorytmy sztucznej inteligencji stają się coraz bardziej zaawansowane. Zespół opracował bowiem metodę, która pozwala pokonać system reCAPTCHA stosowany przez koncern Google.

Przetestowano 2235 przykładów CAPTCHA używanych przez Google i w aż 70,78% przypadków, udało się technologię pokonać, przy czym średni czas odczytywania znaków, wynosił 19,2 sekund. Jeszcze łatwiej poszło z systemem używanym przez Facebooka, gdyż podczas zaledwie 200 prób uzyskano aż 83,5% skuteczności.

Wygląda więc na to, że CAPTCHA wkrótce przestanie właściwie chronić strony przed botami i trzeba będzie ją zastąpić czymś bardziej skutecznym.

 

Źródło, fot.: slashgear

Podziel się ze znajomymi: