EK-FC I750 SSD, czyli blok wodny dla SSD

Zapewne entuzjastom i osobom zainteresowanym odpowiednim chłodzeniem swoich PC znany jest już temat wykorzystywania w tym celu cieczy.

EKFC-I750-SSD-2W obecnych czasach nie jest niczym nadzwyczajnym chłodzenie cieczą procesorów, kart graficznych czy pamięci RAM, a w sieci można znaleźć całą masę projektów przedstawiających takie maszyny. Jeden z czołowych europejskich producentów części do PC, firma EK Water Blocks, we współpracy z firmą Intel wypuściła właśnie nowy blok przeznaczony dla dysku SSD!
Mowa jest jednak o specyficznym produkcie, gdyż jest to najszybsza dodostępna obecnie seria konsumenckich dysków, a dokładnie serii 750EK-FC I750 SSD, bo tak brzmi jego pełna nazwa, to konstrukcja typu full-cover, czyli zasłaniająca cały laminat dysku, chłodząca wszystkie najważniejsze elementy wydzielające ciepło, a w tym przypadku kontroler wraz z pamięcią podręczną DRAM oraz kości pamięci NAND. Całość wykonana została z dwóch typów materiału, podstawę stanowi niklowa miedź, top powstał zaś ze stali nierdzewnej.

EKFC-I750-SSD-3Producent chwali się także przystosowaniem wnętrza bloku, aby ten był jak najmniej „restrykcyjny”, dzięki czemu z przepchnięciem przez niego wody poradzą sobie nawet słabsze pompy. W celu podłączenia go do naszego układu wykorzystać możemy standardowe złączki o gwincie G1/4″.

Wątpliwości podlega tylko jedna sprawa, czy chłodzenie tego dysku cieczą to już swego rodzaju fanaberia i sztuka dla sztuki? To prawda, że najwydajniejsze konstrukcje SSD potrafią wydzielać sporo ciepła, lecz z jego odprowadzaniem świetnie radzą sobie jak do tej pory pasywne radiatory, a klienci nie skarżą się na spadki wydajności czy inne tego typu przypadłości spowodowane nadmiernym nagrzaniem się ich produktów.
Tak czy inaczej chętni zapewne się znajdą, lecz trzeba mieć na uwadze i to, że do kosztu samego dysku Intela, który w najtańszej wersji 400 GB kosztuje na tę chwilę ok. 1 650 zł, trzeba doliczyć także koszt bloku, a to kolejne 89,95 €.

Źródło, fot.: ekwb.com

Podziel się ze znajomymi: