GeForce GTX 970 w wersji ITX od Zotac

Ostatnimi czasy komputery o charakterystyce budowy „small form factor” zdobywają coraz większą popularność wśród użytkowników elektroniki użytkowej. Doskonałym przykładem tego trendu może być konstrukcja AsRock M8 Series czy Asus ROG RG8, ale nie lada emocje budzi również zapowiedziana przez Steama jeszcze w 2014 „konsola PC” – Steam Machine.

asrock-m8

Dzięki rozwojowi technologii, a co za tym idzie również jej miniaturyzacji, mini PC już nie tylko stanowią ciekawe rozwiązanie dla chcących zbudować salonowy sprzęt klasy HTPC, ale kuszącą alternatywę dla osób potrzebujących większych mocy obliczeniowych, np. profesjonalistów lub graczy. Mogą oni połakomić się na takie rozwiązanie, a wszystko to dzięki płytom głównym typu ITX czy też mniejszym, ale równie potężnym co ich więksi bracia, kartom graficznym.

Naprzeciw takim właśnie konsumentom wychodzi firma Zotac, która to na targach CES 2015 zaprezentowała swoją nową kartę graficzną – GeForce GTX 970 ITX zaprojektowaną z myślą o miniaturowych komputerach.
Akcelerator liczy sobie zaledwie 17 cm długości, a więc pokrywa się to z wymiarami płyty głównej typu ITX. Za odprowadzanie ciepła z konstrukcji odpowiedzialny jest autorski dwu-slotowy system chłodzenia Zotac’a, natomiast na samej płytce drukowanej znalazło się jedno gniazdo zasilania typu 6pin.
Niestety, dokładna specyfikacja karty nie jest znana, aczkolwiek wiadomo, że nie będzie ona wiele różnić się od „pełno wymiarowego” GTX’a – posiadać zatem będzie procesor graficzny Maxwell GM204 z 1664 rdzeniami CUDA wspieranymi 4 GB pamięci typu GDDR5 o 256 bitowym interfejsie.

zotac

Co Wy sądzicie o tego typu produktach? Czy waszym zdaniem trend na wydajne mini-PC się utrzyma?
Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: techreport.com
Fot. techreport.com, AsRock

Podziel się ze znajomymi: