Kolejne informacje w sprawie procesorów Intela

Na konferencji IDF15 odbywającej się właśnie w Shenzhen (Chiny), Intel potwierdził, iż premiera układów Skylake odbędzie się w drugiej połowie bieżącego roku, najpewniej w okolicach IDF15 w San Francisco.

intel-skylakeZanim to jednak nastąpi, na rynku zadebiutują dwa całkiem nowe procesory z rodziny Broadwell, przeznaczone do komputerów stacjonarnych. Mowa tutaj o modelach i7-5775C oraz i5-5675C. Oba są stworzone w 14 nm architekturze, posiadają 4 rdzenie i są wyposażone w grafikę GT3e, czyli układ HD 6300 Iris Pro.
Warto podkreślić, że będą to jednostki z odblokowanymi mnożnikami, a co jeszcze bardziej może cieszyć to fakt, iż po odpowiedniej aktualizacji BIOSu będą kompatybilne z obecnymi płytami głównymi wyposażonymi w chipset Z97.
Procesory te na półki sklepowe zawitają już w drugim kwartale tego roku.
Cena pozostaje nam nieznana.

Tabela ukazująca ogólny postęp na przestrzeni ostatnich kilku lat:

intel tabela porównawcza

Teraz kilka słów o procesorach z rodziny Skylake. Te, jak już wspomniano, zadebiutować mają za kilka miesięcy, a więc w maju do partnerów Intela, a głównie producentów płyt głównych, trafić mają chipsety z serii 100. Wszystko to w celu przygotowania odpowiednich konstrukcji, gotowych na przyjęcie nowych modeli. Można się spodziewać kilku oznaczeń literowych chipsetów, stanowiących oczywiście podział na kategorie. Nie jest to nic nowego, zatem wielce prawdopodobne, że będą to znaki takie jak Q, H, B czy też Z. W ramach ciekawostki dodajmy, że właśnie chipset Z170 ma być flagowym, wspierającym odblokowane procesory Skylake z serii K.
Procesory Skylake to jednostki głównie 2 i 4-rdzeniowe, wyposażone w grafikę Gen9, obsługujące pamięci rodzaju DDR3L (od zwykłych modułów DDR3 różnią się niższym napięciem pracy) oraz DDR4, a to dzięki zastosowaniu nowych kontrolerów. Wraz z tą generacją, czeka nas kolejna zmiana socketu – tym razem będzie to LGA1151.

Wy też czekacie na nowe układy Intela? Mój Sandy Bridge wciąż czeka na godnego następcę…

 

Źródło: Wccftech,
Fot. HDWallpapers

Podziel się ze znajomymi: