Komputery osobiste – kupujemy mniej czy więcej?

Pierwszy kwartał 2015 roku już za nami, a więc to dobry czas na pierwsze podsumowania i porównania.
Gartner, wiodąca firma doradcza i badawcza na świecie, jest doskonałym źródłem takich informacji. Kilka dni temu opublikowano raport dotyczący dostaw komputerów osobistych w przeciągu ostatnich trzech miesięcy.
Po końcówce roku poprzedniego, kiedy to popularne „blaszaki” były kupowane częściej niż zwykle, nadzieje na utrzymanie dobrych wyników były spore. Rzeczywistość pokazuje, że tak się niestety nie stało i rynek pecetów zanotował kolejny spadek.

HP komputer PC
Według podanych danych, w pierwszym kwartale bieżącego roku sprzedano ponad 71,7 mln komputerów na całym świecie. Niby sporo, jednak w roku poprzednim, w analogicznym okresie, swoich odbiorców znalazło prawie 75,7 mln “blaszaków”.
Tylko marki mające największe udziały na rynku, jak Lenovo i HP, uzyskały wzrost sprzedaży ich produktów.
Dokładniejsze dane w poniższej tabeli:

sprzedaż PC tabela GartnerWarto od razu dodać, że dane te dotyczą zarówno komputerów PC, jak i laptopów.
Zapewne wiecie, że wiele razy przewidywano upadek platformy PC. Ta, mimo coraz większej konkurencji ze strony urządzeń mobilnych, dzielnie się trzyma i nadal znajduje uznanie w oczach ogromnej grupy posiadaczy i nabywców.
Trudno znaleźć kogoś, kto owego komputera nie posiada. Mimo to, spadek sprzedaży niepokoi, bowiem doprowadzić może do wzrostu cen. Z ratunkiem przychodzi jednak… Windows 10. Nowy system Microsoftu może okazać się świetnym powodem do zakupu nowego sprzętu, co znamy pewnie z autopsji.

Czy i Wy planujecie przesiadkę na nowego Windowsa?

 

Źródło: Gartner,
Fot.: Gartner, Nonsoloconsole, Asus

Podziel się ze znajomymi: