Nadchodzi AMD Polaris – nowa architektura GCN 4.0

Nvidia jest już po zapowiedziach nowej architektury nadchodzących układów graficznych o kodowej nazwie Pascal, przyszła więc kolej na ruch ze strony „Czerwonych”.

AMD-Polaris-Architecture-2

AMD Polaris, bo taką nazwą opatrzona jest nowa rodzina akceleratorów, zostanie wykonana całkowicie w 14 nm procesie technologicznym FinFET, a ich premiera nastąpi prawdopodobnie w wakacje tego roku. Mimo tego, że do premiery zostało jeszcze sporo czasu, producent już teraz postanowił zdradzić co nieco informacji odnoście specyfikacji oraz technologii – prawdopodobnie po to, żeby wzbudzić pierwsze dyskusje wśród potencjalnych nabywców oraz przyciągnąć inwestorów.

Na początek jednak małe przypomnienie tego, jak rozwijała się architektura GCN:

  • 2011 — 28nm GCN pierwsze generacji — Tahiti / Cape Verde
  • 2013 — 28nm GCN drugiej generacji — Hawaii / Bonaire
  • 2015 — 28nm GCN trzeciej generacji — Fiji / Tonga
  • 2016 — 14nm FinFET Polaris (GCN 4.0) (czwarta generacja)

Modyfikacji uległ sam rdzeń GPU, poprzez jego przeprojektowanie dodano kilka nowych bloków logicznych takich, jak Procesor Poleceń, Procesor Geometrii, Rdzenie Multimedialne czy Silnik Wyświetlania, ulepszenia doczekał się także kontroler Kontroler Pamięci oraz Cache poziomu drugiego L2. Możecie zobaczyć, że nowa architektura oparta jest na ulepszonym Graphics Core Next Compute Units generacji czwartej.

AMD-Polaris-Architecture-1

AMD-Polaris-Architecture-5

AMD-Polaris-Architecture-6

AMD-Polaris-Architecture-7

AMD-Polaris-Architecture-8

AMD-Polaris-Architecture-9

Jesteście ciekawi, jak wypadną karty AMD Polaris oraz Nvidia Pascal, które już niedługo staną w szranki? My również, tym bardziej, że oba produkty zostaną wyposażone w pamięć High Bandwidth Memory 2 (HBM2). Niestety jest na razie dużo za wcześnie, żeby móc cokolwiek o tej walce powiedzieć, tym bardziej że informacje dostarczone przez AMD są niezwykle ogólnikowe i nie prezentują niemal żadnych konkretnych wyników czy też liczb. Dlatego na razie trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać na więcej ciekawych wiadomości.

Podziel się ze znajomymi: