Nowe chłodzenia od Noctua, czyli modele NH-D15S i NH-C14S

Za oknem coraz cieplej, a sezon letni zbliża się coraz większymi krokami. W takiej sytuacji, gdy temperatura w naszych domach wzrośnie, warto pomyśleć o zadbaniu o odpowiednie warunki pracy naszych komponentów komputerowych, takich jak chociażby procesor.

Ciekawą propozycją możę okazać się wydane właśnie przez austriacką firmę Noctua nieco mniejsze i tańsze, lecz niezwykle wydajne odpowiedniki ich topowych modeli. Światło dziennie ujrzały dwie nowe propozycje, a dokładnie modele NH-C14S oraz NH-D15S.

noctua_nh_c14s_2

Pierwszy z zaprezentowanych modeli to konstrukcja horyzontalna, która względem swojego pierwowzoru, czyli modelu NH-C14 posiada teraz tylko jeden wentylator zamocowany od dołu. Zabieg ten pozwolił dość skutecznie ograniczyć wysokość całego schładzacza, która wynosi teraz zaledwie 115 mm. Warto zaznaczyć, iż odbyło się to bez utraty kompatybilności z wysokimi modułami pamięci RAM, które mogą sięgać nawet 70 mm wysokości. Celem zachowania odpowiedniej wydajności nieco zmieniono układ finów samego radiatora, co pozwoliło zwiększyć powierzchnię odprowadzania ciepła.

noctua_nh_d15s_2_w_450

NH-D15S to z kolei dwu-wieżowa propozycja. W tym przypadku również zdecydowano się na zastosowanie pojedynczego wentylatora oraz delikatnym przeprojektowaniu samej konstrukcji coolera. Teraz, dzięki asymetrycznej konstrukcji poprawiono kompatybilność z podzespołami na płycie głównej, a RAM w tym przypadku może charakteryzować się wysokością nawet 65 mm, co w przypadku starszego brata  – NH-D15 było nie do pomyślenia.

W obu przypadkach zastosowano pojedynczy wentylator. Dla modelu NH-C14S jest to NF-A14 PWM, natomiast z NH-D15S dostajemy NF-A15 PWM. Obie konstrukcje charakteryzują się dokładnie takimi samymi osiągami, a ich maksymalna prędkość obrotowa wynosi teraz 1500 RPM, co jest wartością większą o 300 obrotów na minutę względem poprzednich modeli. Spowodowało to podniesienie głośności pracy samych układów z 19,2 dBA do 24,6 dBA, lecz w zamian otrzymujemy większą wydajność.

Za nowe schładzacze CPU przyjedzie nam zapłacić odpowiednio – za model NH-C14S 74,90 dolarów, natomiast NH-D15S to wydatek rzędu 79,90 dolarów.

 

Źródło, fot.: tom’sHARDWARE

Podziel się ze znajomymi: