Nowy dysk SSD o pojemności 13 TB od Fixstars

fixstars-ssd-13000m

Fixstars zaprezentował właśnie nośnik SSD o ogromnej pojemności wynoszącej aż 13 TB. Jest to ogromny skok, zważywszy na fakt, że jeszcze rok temu firma prezentowała dysk o pojemności „zaledwie” 5 TB, lecz jak wiadomo postęp technologiczny nie stoi w miejscu.

SSD-13000M to dwuipółcalowa konstrukcja komunikująca się z komputerem za pomocą interfejsu SATA 6, a jej osiągi przedstawiają się następująco: odczyt sekwencyjny do 580 MB\s oraz 520 MB\s dla zapisu. Niestety osiągi w zakresie zapisu i odczytu losowych próbek nie zostały ujawnione. Kości użyte do produkcji 1300M to NAND flash od Toshiby, kontroler natomiast to już dzieło samego Fixstarsa.

Tego typu konstrukcje skierowane są głównie do bardzo dużych firm, które pracują z ogromnymi blokami danych, dzięki czemu sekwencyjny odczyt i zapis wykorzystywany jest do granic możliwości, a liczy się przede wszystkim jego stabilność. Dlatego też nowe dyski powinny zainteresować przedsiębiorców z branży tworzenia i obróbki wideo oraz jego streamingu, z powodzeniem wykorzystane mogą być również w rozwiązaniach stosujących chmury danych lub do celów naukowych.

Dyski Fixstars SSD-13000M nie będą dostępne w sprzedaży detalicznej w żadnym sklepie, dostać je będzie można tylko bezpośrednio od producenta. Jeśli macie odpowiednio zasobny portfel, to możecie skontaktować się z producentem i śmiało kupić jeden. Cena? Ta nie została oficjalnie potwierdzona, lecz jeden z ważniejszych pracowników firmy Shien Zhu mówi, że szacowana jest kwota w postaci 1 dolara dla 1 GB pojemności, co daje sumę okrągłych 13 tysięcy dolarów. Pierwsi klienci otrzymają swoje zamówienia pod koniec lutego.

 

Źródło, fot.: pcworld

Podziel się ze znajomymi: