Nvidia blokuje możliwość podkręcania mobilnych GPU

Do tej pory, podkręcanie mobilnych kart graficznych z serii 800M oraz 900M od Nvidii w laptopach było jak najbardziej możliwe, jedyną przeszkodą były tylko temperatury i ograniczenia związane z napięciem dostarczanym do GPU.

nvidia-900

Opcja ta została zablokowana w sterownikach oznaczonych jako 347.09 WHQL, wtedy to do sieci doszły pierwsze plotki jakoby producent „uciął” możliwość przetaktowania tego podzespołu. Nie wszyscy dali jednak wiarę temu procederowi myśląc, iż to tylko jakiś błąd, który zostanie naprawiony w następnej wersji. Wraz z pojawieniem się sterowników 347.25 sytuacja nie uległa zmianie, a stanowisko w tej sprawie zajął jeden z oficjalnych pracowników wypowiadając się na forum poświęconym kartom GeForce.

Zgodnie z informacją zmieszczoną przez przedstawiciela Nvidia, dowiadujemy się, że możliwość overclockingu została włączona „przypadkowo”. Aktualizacja oprogramowania sterującego naprawiła (zdaniem wielu użytkowników, zepsuła) ten stan rzeczy. W dalszej część jesteśmy informowani, że nie było zamiarem ucinanie funkcjonalności dostępnych w notebookach, lecz chęć zabezpieczenia ich przed, np. przegrzaniem, gdyż mobilne akceleratory nie były projektowane z takim zamysłem oraz posiadają swoje ograniczenia.

nvidia-oc

Fakt, że decyzja o wyłączeniu możliwości OC oraz to, że w zamyśle miało w ogóle jej nie być, jesteśmy wstanie zrozumieć, ponieważ laptopy coraz bardziej zmniejszają swoje rozmiary, a co za tym idzie systemy odpowiedzialne za odprowadzanie ciepła z ich wnętrza, mogłyby sobie po prostu nie poradzić z dodatkowo generowanymi stopniami, co w efekcie skutkowałoby przegrzaniem lub nawet uszkodzeniem produktu. Z drugiej jednak strony, możliwość OC była od zawsze jakoby wartością dodaną do zakupionego przez nas sprzętu, a decydowały się na taki zabieg w zdecydowanej większości osoby, które doskonale wiedziały z czym to się wiąże.

Jak wiadomo, jeśli raz konsumenci czegoś posmakują, nawet przypadkiem, ciężko będzie im z tego zrezygnować, gdyż chęć zyskania paru dodatkowych klatek w grach jest i tak wystarczająco kuszącą wizją.

 

Źródło: Techpowerupforums.geforce,
Fot.: Nvidia, Techgage

Podziel się ze znajomymi: