Pierwszy na świecie dysk 10TB od HGST

Firma HGST, która należy do Western Digital zaprezentowała w tym tygodniu pierwszy na świecie dysk twardy o pojemności 10TB. Od razu trzeba zaznaczyć, że są to konstrukcje przeznaczone do takich celów jak np. archiwizacja danych i nie są nastawione na najwyższą możliwą wydajność, dodatkowo przedsiębiorstwa zajmujące się takimi usługami będą zmuszone dostosować swoje oprogramowanie w celu użycia nowych HDD.
HGST-LogoUltrastar Archiwum Ha10 (tak brzmi jego pełna nazwa) występuje w standardowym rozmiarze 3.5 cala, w środku znajdziemy 7 talerzy o prędkości obrotowej 7200rpm, gdzie zapiszemy nasze dane, całość wspiera technologia Shingled Magnetic Recording (SMR). Jak we wszystkich dyskach o ogromnej pojemności, cała komora wewnętrzna wypełniona jest gazem, w tym przypadku helem, natomiast do komunikacji z innymi komponentami możemy wykorzystać interfejs Serial ATA-6Gb/s lub SAS-6Gb/s. Jeśli chodzi o wydajność to producent podaje odpowiednio wartości zapisu na poziomie 68 MB/s oraz 157 MB/s dla odczytu, deklarowany bezawaryjny czas pracy wynosi natomiast 2.5 miliona godzin, co bez wątpienia robi wrażenie, wydają się to potwierdzać słowa wiceprezesa marketingu HGST Brendan Collins:

Dyski wypełnione helem zapewniają większą gęstość upakowania danych, niższe zużycie energii i potwierdzoną niezawodność na poziomie 2,5M godzin MTBF.

hgst_10tb_hdd

Nowy dyski twarde Ultrastar Archiwum Ha10 powinny znaleźć zastosowanie w ogromnych centrach danych oraz u dostawców rozwiązań chmurowych, warto dodać, że będą one dostępne tylko i wyłącznie na zamówienie.

 

Źródło, fot.: KitGuru

Podziel się ze znajomymi: