Polska cena HTC Vive – nie jest tak źle, ale różowo też nie jest

HTC wprowadziło swój zestaw wirtualnej rzeczywistości HTC Vive do przedsprzedaży. W ten sposób poznaliśmy faktyczne ceny tego sprzętu, również na naszym rynku. Dla przypomnienia, obok Project Morpheus dla konsoli PS4 jest to główny rywal aktualnej ikony rzeczywistości wirtualnej – zestawu Oculus Rift, należącego swoją drogą do Facebooka. Cena Rifta z zapowiadanych 350 dolarów w otoczce małego skandalu i poruszenia całej branży poszybowała do 600 dolarów za finalny produkt dostępny dla konsumentów. Jakby tego było mało, spekulowano, że cena gogli HTC może wynieść 1000 dolarów, a Sony nawet astronomiczne 1500 dol.
htc-vive-002

Na szczęście Vive będzie tańszy. W Stanach Zjednoczonych trzeba będzie wyłożyć 799 dol. (plus podatki i dostawa). W Europie cena została ustalona na poziomie 899 euro z VAT (plus koszty wysyłki). HTC ściśle współpracuje w tym projekcie z platformą Steam, można tam więc dokonać zakupu także z dostawą do naszego kraju. Aktualnie dostawa to 72,57 euro, co daje łączną kwotę 971,57 euro. Przeliczając po aktualnym kursie euro, otrzymujemy kwotę nieco ponad 4200 złotych.
htc-vive-001

Ocenę tego czy to dużo, czy to mało, zostawiam dla was. Pamiętać trzeba, że według ostatnich statystyk na świecie jest tylko około 15 mln komputerów (1%!!!) spełniających minimalne wymagania, by generować zadowalający obraz dla gogli VR. Tego typu komputer to aktualnie wydatek około 6000 zł. Do dobrej zabawy przydałby się jeszcze kontroler albo pad – wydatek około 200 zł – albo dedykowany zestaw HTC, jeszcze niewyceniony, ale można się spodziewać ceny około 500 zł. Podsumowując, jeśli ktoś chciałby teraz kupić cały zestaw do wirtualnej rzeczywistości, musi się liczyć z wydatkiem nawet 11 000 zł.
Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój sprzęt poradzi sobie z generowaniem grafiki VR na zadowalającym poziomie, Steam spieszy z pomocą, udostępniając benchmark na swojej stronie.

Na koniec ciekawostka. Pomimo tak wysokiej ceny jeden z deweloperów HTC pochwalił się na swoim koncie Twitter, że sprzedano ponad 15 tysięcy HTC Vive w ciągu pierwszych 10 minut. Pozostaje tylko pogratulować i czekać na dalszy rozwój sytuacji.
htc-vive-004

Źródło: steampowered, twitter,
fot.: steampowered, htcvive, twitter

Podziel się ze znajomymi: