Procesory Intel Broadwell z odblokowanym mnożnikiem już w maju

Już od jakiegoś czasu w sieci krążyły plotki, jakoby Intel mógł całkowicie pominąć procesory z odblokowanym mnożnikiem z rodziny Broadwell, lecz w świetle nowych doniesień, nic takiego nie będzie mieć miejsca.

Z jednego slide’u, jaki wyciekł z korporacyjnej prezentacji, jasno wynika, że premiera nowych chipów będzie mieć miejsce w połowie maja tego roku.

intel_broadwell_unlocked

Kliknij, aby powiększyć

Z fragmentu prezentacji możemy się dowiedzieć, iż nowe procesory będą posiadały TDP na poziomie 65W oraz zintegrowaną grafikę Iris Pro. Zgodnie z wcześniejszymi praktykami firmy z Santa Clara, która regularnie odświeżała swoje CPU w okresie drugiego kwartału roku, czyli od  kwietnia do czerwca, informacja ta wydaje się wielce prawdopodobna.

Powinniśmy zatem spodziewać się premiery zaledwie kilku modeli przeznaczonych zarówno dla komputerów stacjonarnych na podstawkę LGA1150, jak i tych wyprodukowanych z myślą o konstrukcjach typu All-in-One, czyli BGA1364. Będą to trzy 4-rdzeniowe oraz 4-wątkowe modele Core i5-5675C, Core i5-5675R, Core i5-5545R taktowane odpowiednio 3.1/3.6 GHz, 2.8/3.3 GHz oraz 3.1/3.6 GHz, wyposażone w 4MB pamięci podręcznej oraz dwa modele i7 o 4 rdzeniach i 8 wątkach – i7-5775R, i7-5775C o taktowaniu 3.3/3.8 GHZ oraz 3.3/3.7 GHz, wspierane przez 6MB pamięci cache. Po szczegółową specyfikację odsyłamy Was do wcześniejszego newsa –Specyfikacja Intel Broadwell dla komputerów stacjonarnych rozczarowuje.

intel_broadwellJak widać na załączonym obrazku, nowe procesory Intela rynku raczej nie zawojują, a ich popularność nie powinna być oszałamiająca, ponieważ nie należy się tutaj spodziewać żadnej rewolucji poza zmniejszeniem procesu technologicznego do 14nm. Na fakt ten złożyć się mogą również  zegary bazowe, które są zauważalnie niższe od tych znanych chociażby z modeli Devil’s Canyon, lecz te nie powinny przesądzać o wyniku starcia bezpośredniego, gdyż tę sytuację może zweryfikować potencjał na podkręcanie, jaki zaprezentują Broadwell-k.

Przypomnijmy, że premiera zdecydowanie ciekawszej, całkowicie nowej serii Skylake ma mieć miejsce prawdopodobnie 15 sierpnia i właśnie ona może być przysłowiowym gwoździem do trumny Intel Broadwell.

 

Źródło: KitGuru,
Fot.: KitGurueteknix

Podziel się ze znajomymi: