Recenzja monitora AOC Q2770PQU

Firma AOC, niegdyś mało znany i przez to nie zbyt popularny producent monitorów, na naszym rynku powoli przebija się na salony. Wszystko to za sprawą znacznie poprawionej polityki marketingowej, ale także dzięki bardzo dobrej wycenie swoich produktów względem ich możliwości.

Jakiś czas temu „na warsztat” naszej redakcji trafił model Q2770PQU, jest to konstrukcja z wyższej półki cenowej, która została stworzona z myślą o zastosowaniach półprofesjonalnych lub też profesjonalnych. Jeśli zatem szukacie panelu o bardzo dobrym odwzorowaniu kolorów oraz dużej powierzchni roboczej, ale nie przemawiają do Was proporcje ekranu 21:9 stosowane w monitorach Ultra-Wide, to zapraszamy do zapoznania się z naszym testem.

Specyfikacja techniczna AOC Q2770PQU

Na początku testu przyjrzymy się dokładnej specyfikacji technicznej, która stanowi nasz punk wyjścia.

Przekątna matrycy 27 cali
Rozdzielczość matrycy 2560 × 1440 px @ 60 Hz
Rodzaj matrycy Super PLS
Proporcje matrycy 16:9
Jasność 300 cd/m2
Współczynnik kontrastu / dynamiczny 1000:1/ 80000000:1
Kąt widzenia 178°/ 178°
Czas reakcji matrycy 5 ms
Złącza na panelu input/output D-Sub, DVI, HDMI, Display Port, 2x USB 2.0, 2x USB 3.0
Audio Wbudowane głośniki 2x 2 W
Akcesoria dołączone do monitora Kabel DisplayPort, D-Sub, DVI-D, USB, audio oraz instrukcja obsługi
Waga 7,5 kg

BUDOWA MONITORA

Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy podczas oględzin frontu monitora, to słusznych rozmiarów 27-calowa matryca Super PLS o rozdzielczości 2560 × 1440 pikseli, niestety jest ona otoczona dość szerokimi jak na dzisiejsze standardy ramkami. Ponadto na dolnej ramce widnieje niewielkie logo producenta na środku, po prawej zaś znajdziemy oznaczenia Menu OSD, lecz o nich nieco później. Warto także dodać, że tworzywo sztuczne użyte do wykonania obramowania jest półmatowe, stylizowane delikatnie na szczotkowane aluminium, co jednak najważniejsze, nie łapie żadnych odcisków palców, dzięki temu łatwiej będzie utrzymać monitor w czystości.

Podobna sytuacja występuje z tyłu obudowy, gdzie do wykonania użyto również półmatowego plastiku o bardzo specyficznej fakturze, przypomina ona trochę skórę lub swego rodzaju płótno. Standardowo już swoje miejsce w tej części (patrząc od spodu) monitora zajmuje panel input/output.

Samo spasowanie elementów jest dobre, aczkolwiek do testowanego wcześniej modelu trochę U3477PQU pod tym względem brakuje. Czasem podczas przesuwania lub ustawiania urządzenia słuchać charakterystyczne dla tworzywa sztucznego skrzypienie – sporadycznie, ale jednak.

Wejścia sygnałowe usytuowane są po lewej stronie, a ich liczba powinna zadowolić każdego nawet zaawansowanego użytkownika. Znajdziemy tam między innymi: Display Port, D-Sub, DVI, HDMI, wejście AUX oraz wyjście na słuchawki. Na prawej krawędzi zarówno bocznej, jak i dolnej znajdują się HUB USB, który składa się z jednego USB 3.0, dwóch USB 2.0 oraz jednego USB 2.0 power służącego do ładowania urządzeń mobilnych, który jest bardzo przydatny. Podsumowując, zestaw złącz należy zaliczyć jak najbardziej na plus i powinien on zadowolić nawet najbardziej wybrednych w tej materii.

AOC Q2770PQU osadzony jest na niezwykle mocnym i solidnym pałąku zakończonym dużą podstawą wyposażoną w gumowe podkładki antypoślizgowe. Dzięki temu nie ma mowy o jakimkolwiek przesuwaniu się monitora po naszym biurku podczas dostosowywaniu jego położenia do naszych potrzeb.

1 2 3

Podziel się ze znajomymi: