Ryzen w natarciu! AMD Tech Day CES 2018

CES dopiero się zaczął lecz AMD nie czekało i zorganizowało Tech Day, na którym przedstawiono plany na najbliższe dwa lata. Jednym z tych planów jest kwietniowa premiera procesorów Ryzen na usprawnionej architekturze Zen+ oraz procesie 12 nm.


Zmiana procesu ma być ważna dla wzrostu wydajności procesorów Ryzen 2000. AMD twierdzi, że samo przejście z 14 LPP na 12 LP powinno przynieść nawet 10% wzrostu wydajności oraz wyższe taktowanie. Ponadto ma umożliwić lepsze zarządzanie wydajnością energetyczną. Nie wiadomo jeszcze za dużo o procesorach opartych o Zen2 oraz Zen3 poza tym, że korzystać będą z procesu kolejno 7nm oraz 7nm+.

Procesory Ryzen 2 generacji poza wzrostem wydajności mają usprawniać to co w 1 generacji nie działało idealnie. Ulepszona wersja SenseMI to między innymi spadek opóźnień pomiędzy CCX, lepsze działanie pamięci cache oraz RAM.

Ponadto Precision Boost 2 oraz XFR 2 dużo dokładniej zarządzać taktowaniem oraz napięciem aby optymalizować wydajność. Oczywiście AMD chwali się osiągnięciem wyższego taktowania przy niższym zużyciu prądu i kompatybilnością z socket AM4.


Potwierdzono ponownie, że socket AM4 będzie funkcjonalny do 2020 co, patrząc na premiery Intela, jest niesamowitym osiągnięciem. Kontynuując temat płyt głównych, AMD przedstawiło chipset X470 czyli następcę X370.

Nowe płyty mają być lepiej zoptymalizowane pod kątem Ryzen 2 generacji oraz oferować usprawnienia w porównaniu do starszej serii. Oczywiście nie ma problemu aby, po aktualizacji BIOS, nowy Ryzen działał na płycie głównej serii 300 oraz Ryzen 1000 na płycie serii 400. Obecnie zaprezentowano jedynie płyty X470 ale możemy się spodziewać, że do kwietnia pojawią się płyty B450 oraz A420.

Premiera Ryzen 2000 jest zaplanowana na kwiecień ale już w tym kwartale, 17 lutego, odbędzie się premiera procesorów Ryzen APU dla jednostek stacjonarnych oraz Ryzen 3 Mobile APU dla laptopów. Kwartał drugi przyniesie również Ryzen Pro dla laptopów. W drugiej połowie roku możemy się spodziewać Ryzen Threadripper drugiej generacji oraz Ryzen Pro drugiej generacji. Jak widać AMD nie spoczywa na laurach i kontynuuje natarcie z bardzo udaną serią procesorów Ryzen!

Źródło, fot: AMD

Podziel się ze znajomymi: