Samsung Z-NAND – superszybkie SSD nowej generacji

Pamięć NAND szybko pobija obecny rynek i wciąż ma bardzo wiele do zdobycia. Samsung, światowy lider produkcji NAND, śmiało może sobie pozwolić na eksperymentowanie z rozwojem tej technologii. Owocem tej pracy jest Z-NAND, który ma być rywalem dla 3D XPoint od Intel.

Samsung postawił na coś pomiędzy NAND a DRAM, przez co jest to bardziej ewolucją NAND niż całkiem nową technologią (czym odróżnia się od zaprojektowanego od podstaw 3D XPoint).

Nie cała magia dzieje się jednak w kostkach Z-NAND; zewnętrzny kontroler również został przebudowany. Celuje w zmniejszenie czasu dostępu o 70% w porównaniu do i tak już bardzo szybkiego NVMe.

Dyski rewizji 0, o pojemności 800 GB korzystające z PCI-E ×4, powoli trafiają już do klientów. Samsung chwali się ogromnym odczytem i zapisem na poziomie 3200 Gbps, jednak IOPS są już na dużo bardziej ziemskim poziomie 750 tys. dla odczytu oraz 160 tys. dla zapisu.

Brak niestety jakichkolwiek informacji na temat cen lub dostępności. Najprawdopodobniej dyski Samusng Z-NAND będą dostępne w wariantach o pojemności 1, 2 oraz 4 TB. Pozostaje jedynie pytanie, kiedy Samsung zdecyduje się na wypuszczenie swojego nowego cacka na rynek?

 

Źródło, fot.: TechPowerUP

Podziel się ze znajomymi: