Standard eDP 1.4a zaprezentowany – czas na 8K!

9 lutego bieżącego roku konsorcjum do standaryzacji grafiki komputerowej Video Electronics Standards Association, niektórym pewnie bliżej znane pod skrótem VESA, opublikowało specyfikację  Embedded DisplayPort (eDP) w wersji 1.4 A.

vesa-logo

Nowy standard został opracowany głównie z myślą o urządzeniach mobilnych, takich jak komputery przenośne, smartfony czy tablety. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie ekran jest nieodłączną częścią urządzenia. Według specyfikacji, zapewni on jeszcze wyższą jakość obrazu, zwiększoną głębię kolorów, a wszystko to przy podwyższonej częstotliwości.  eDP 1.4 A współpracuje również z DSC (Display Stream Compression) w wersji 1.1 – ta technologia pozwala na kompresję sygnału w rozdzielczości 4k lub wyższej i jest to szczególnie przydatne rozwiązanie jeśli np. nie chcemy wymieniać źródła naszego sygnału, które nie nadąża z przeszyłem nieskompresowanych danych do odbiornika, np. telewizora.

eDisplayPort umożliwia transfer z prędkością 8,1 Gbps (32,4 Gbps na całym paśmie). Takie wartości przekładają się bezpośrednio na możliwość wyświetlania obrazu w rozdzielczości do 8K (7680×4320 px) na wbudowanych w urządzenia ekranach! Nie możemy pominąć jeszcze jednego, bardzo istotnego faktu – przesył obrazu możliwy jest w 60-hercowym odświeżaniu dla 8K oraz aż 120 Hz dla 4K!

VESA eDP

Kolejną nowością wprowadzoną przez VESA do nowej implementacji 1.4 A jest technologia nazwana MSO (Multi-SST Operation). Podstawą jej działania jest możliwość podzielenia ekranu na 2 do 4 oddzielnych segmentów, dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskamy możliwość produkowania lżejszych, cieńszych oraz bardziej energooszczędnych wyświetlaczy. MSO to naprawdę obiecujące rozwiązanie, o tym fakcie może świadczyć to, iż zainteresował się nim już Samsung. Koreańczycy chcą przy jego pomocy wyprodukować panele o jeszcze wyższej rozdzielczości przy zmniejszonych rozmiarach i wadze samego urządzenia w nie wyposażonego, a przy tym bardziej oszczędnego.

Ostatnią przedstawioną nowinką jest udoskonalone Panel Self Refresh (PSR) znane z poprzedniej wersji eDP. PSR obecnie umożliwiało przejście, np. karty graficznej w stan uśpienia, gdy na ekranie wyświetlany jest ciągle ten sam obraz, w efekcie pobierane jest mniej energii. Teraz, dzięki wprowadzonym ulepszeniom, dodano możliwość odświeżenia tylko części obrazu, która została faktycznie zmieniona, podczas gdy reszta pozostaje bez zmian.

Z obecnie udostępnionych informacji wynika, iż  pierwsze produkty wyposażone w nowy Embedded DisplayPort 1.4 A ukażą się światu dopiero w 2016 roku, lecz jak widać, jest na co czekać.

 

Źródło: VESA,
Foto: PR Newswire, VR World

Podziel się ze znajomymi: