Thunderbolt 3 teraz oficjalnie wspierany przez płyty główne Gigabyte

Gigabyte, znany i ceniony producent płyt głównych, wprowadził bardzo ciekawą aktualizację do swoich trzech modeli gamingowych płyt głównych, a dokładnie dla GA-Z170X-Gaming G1, GA-Z170X-Gaming GT oraz GA-Z170X-Gaming 7. Owe uaktualnienie sprawia, że wyżej wymienione produkty zyskują oficjalne wsparcie dla technologii Thunderbolt 3.

gigabyte-thunderbolt-3-1

Żeby cieszyć się tym update wystarczy pobrać je ze strony producenta i zainstalować w swoich PC. Jak się okazuje, jest to zasługa zainstalowanych na płytach złącz USB 3.1 Type-C, z których korzysta nowa wersja protokołu Thunderbolt. Samo złącze to jednak za mało, lecz w płytach Gigabyte kontroler obsługujący najnowszy standard USB, w pełni wspiera Thunderbolt w wersji 3, o czym świadczy certyfikat Intela.

gigabyte-thunderbolt-3-2

Co tak naprawdę daje nam obsługa tej technologii ? Otóż zgodnie z testami Thunderbolt 3 to transfery na poziomie aż 40 Gb/s, co jest wynikiem dwa razy lepszym od poprzedniej generacji. Ponadto jest w pełni zgodny ze standardem DisplayPort 1.2, co pozwala na przesłanie obrazu w 4K przy 60 klatkach na sekundę, jako pierwszy na świecie może dostarczyć aż 36 W energii oraz zapewnia zdolność do podłączenia nawet sześciu urządzeń jednocześnie do jednego portu.

Źródło, fot.: guru3d

Podziel się ze znajomymi: