Uważajcie na fałszywe e-maile wyglądające jak od Poczty Polskiej

Firma ESET, znana chociażby z produkcji znanego i cenionego programu antywirusowego, tym razem ostrzega przed atakiem typu ransomware. Atak ten ma na celu zablokowanie dostępu do naszych plików, a za ich ponowne udostępnienie przestępcy żądają okupu.

hacker1

Napastnicy za cel obrali sobie potencjalnych klientów Poczty Polskiej, rozsyłając po niczego niespodziewających się ofiarach maila, w treści którego znajdziemy informację, iż czeka na nas nieodebrana przesyłka. Prawdziwy problem zaczyna się, gdy ofiara, celem sprawdzenia cóż to za paczka, kliknie w podany w złośliwej wiadomości link, wówczas z sieci pobierane jest złośliwe oprogramowanie w postaci konia trojańskiego, ten z kolei bardzo szybko pobiera tak zwanego CryptoLockera. Oprogramowanie to jest wykorzystywane przez cyberprzestępców do zaszyfrowania danych na naszym dysku, po tej operacji naszym oczom ukaże się komunikat z żądaniem zapłaty za ponowne odblokowanie naszych danych.

Jak zabezpieczyć się przed tego typu infekcją? Otóż, na blogu firmy ESET możemy znaleźć kilka ciekawych porad. Podstawową sprawą jest oczywiście ostrożność i czujność, wystarczy nie otwierać plików i maili z nieznanego źródła przed zweryfikowaniem ich pochodzenia oraz omijać szerokim łukiem strony, które wydają się podejrzane, już ta czynność eliminuje bardzo dużo zagrożeń. Kolejnym krokiem w naszej cyberobronie jest oczywiście aktualizacja zarówno programu antywirusowego, jak i programów użytkowych. To pozwoli na posiadanie zawsze aktualnej bazy zagrożeń i może wyeliminować potencjalne luki w oprogramowaniu, jakie mogą wykorzystać napastnicy. Na koniec warto pamiętać o tworzeniu regularnych kopii zapasowych swoich danych, które trzymać należy w bezpiecznym miejscu.

PS. Jeśli myślicie, że to odległy temat, który nas nie dotyczy, to proszę bardzo – dzisiaj dostałem ową podejrzaną wiadomość. Miejmy się na baczności, bowiem w sieci nigdy nie jesteśmy całkowicie bezpieczni!

poczta polska fałszywy mail

 

Źródło, fot.: ESET, Static World, Amazon

Podziel się ze znajomymi: