VRMark zmierzy wydajność twojego sprzętu pod kątem gogli VR

Zapewne wielu z Was zna lub chociaż kojarzy narzędzie do mierzenia wydajności PC jak np. PCMark lub kart graficznych 3DMark, za którymi stoi fińska firma Futuremark. Ogłosili oni właśnie, że w niedługim czasie mają zamiar wypuścić kolejny benchmark, tym razem przeznaczony do gier wykorzystujących okulary wirtualnej rzeczywistości.Futuremark-logo Nowy program nosi nazwę VRMark i mierzy między innymi takie parametry jak opóźnienie oraz dokładność śledzenia co w przypadku googli VR ma ogromne znaczenie, zmierzy on także zdolność naszego systemu do dostarczenia odpowiedniej jakości doświadczeń nie tylko dla gier ale również symulatorów, filmów czy nawet zdjęć.

Finowie zapraszają do swojego programu Benchmark Development Program twórców związanych z VR, dzięki temu dostaną oni dostęp do narzędzia przed jego premierą oraz wgląd do kodu źródłowego. Takie rozwiązanie ma pomóc firmie udoskonalić benchmark zanim trafi na rynek, wszystko to za sprawą konstruktywnych opinii jakie mogą spłynąć za pośrednictwem inicjatywy BDP.
vrmarkVRMark ma niemałe szanse na sukces, ponieważ jak wiadomo wirtualna rzeczywistość to jeden z kierunków rozwoju elektronicznej branży rozrywkowej, a co za tym idzie i samych gier. Należy też pamiętać, że obecnie jeśli jakaś produkcja „śmiga” u nas w 30 klatkach na sekundkę przy rozdzielczości 1080p, to na potrzeby gogli VR wymagany będzie dużo mocniejszy sprzęt. Dla przykładu, żeby cieszyć się płynną rozgrywką, załóżmy w tą samą grę w wirtualnej rzeczywistość nasz sprzęt musi być w stanie wyświetlić ją w 90 fps i rozdzielczości dwa razy FullHD. Miejmy więc zatem nadzieję, że fińskie narzędzie przyczyni się także do lepszej optymalizacji VR w przyszłości.

Źródło, fot: tom’sHARDWARE

Podziel się ze znajomymi: