Vulkan API – mniej otwarty niż mogło się wydawać?

W tym tygodniu odbyło się spotkanie z deweloperami dotyczące rozwoju Vulkan API, które ma przynieść wiele zmian oraz zawalczyć z Microsoft DirectX 12 o rynek.

Vulkan jak i DirectX 12 to programy low-level API, to znaczy, że dużo więcej w tworzeniu grafiki zależy od programistów niż od sterownika karty graficznej, przez co ograniczenia, które występują w DirectX 11, odchodzą w niepamięć. Dodatkowo dzięki temu wzrasta wydajność oraz możliwości graficzne. Warto również wspomnieć, że już wcześniej istniało low-level API od AMD pod nazwą Mantle, a Vulkan przejął to, co w Mantle się udało.

Vulkan-001

Projekt ten może wstrząsnąć rynkiem, ponieważ Vulkan ma być dostępny na wiele platform, czyli m.in. na Windowsa od XP do 10, Linuxa, a nie jak DirectX 12 tylko na Windows 10.

Ostatnia konferencja była prowadzona pod patronatem Nvidii, co od razu budzi we mnie pewne wątpliwości. Vulkan ma pracować na kartach graficznych od AMD, Intela oraz Nvidii (firmy te współpracują z twórcą, czyli Khronos Group), dodatkowo ma być wsparcie dla układów mobilnych między innymi od firmy Qualcomm.

Vulkan-002

Niestety Nvidia jest znana ze swoich machlojek powodujących, że układy konkurencji wypadają gorzej – to w połączeniu z wypowiedzią przedstawicieli Nvidii: Nvidia będzie ściśle współpracować z firmą Khronos, aby zapewnić, że Vulkan będzie spełniał standardy, powoduje, że rodzi się pytanie: Czy Vulkan to wciąż produkt otwarty, czy jest kolejną sztuczką Nvidii, aby zapewnić sobie przewagę na rynku?

Osobiście obawiam się tego, że Vulkan, pomimo bycia low-level API, może się okazać produktem „ze stajni Zielonych”, który będzie przedłużeniem polityki Nvidii „większy może wszystko”, w której teraz pokażą, że nawet otwarty produkt można kupić na własność. Jaka jest Wasza opinia? Czy Nvidia macza palce i tworzy swoje sztucznie otwarte narzędzie do kontroli rynku, czy po prostu reklamuje produkt firmy, z którą współpracuje? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło, fot.: Nvidia

Podziel się ze znajomymi: