YouTube z obsługą filmów 8K

HD, Full HD, Quad HD, 4K a teraz 8K. Czy rozdzielczość przestanie kiedyś rosnąć?

Jeszcze całkiem niedawno świat zachwycał się technologią 4K. Dla wielu nadal jest to coś nowego, a telewizory o takiej rozdzielczości raczej nie są codziennością w polskich domach. Cóż… technologia cały czas prze do przodu, wydawałoby się nawet, że szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Odpowiedzialni za serwis YouTube stwierdzili najwyraźniej, że 4K już nie wystarczy. Od teraz wszyscy chętni mogą cieszyć oczy filmami w rozdzielczości 8K, czyli 8192 x 4320 pikseli!

Dostępny powyżej „Ghost Towns”  to jeden z pierwszych filmików 8K dostępnych na YouTube. No prawie… Pierwotnie film został nagrany w rozdzielczości „jedynie” w 6,1K a dopiero potem, w postprodukcji, przerobiony został na wyższą rozdzielczość. W tym celu twórcy musieli powiększyć wideo aż o 125%. Widać więc, że 8K jest wyzwaniem nawet dla tak potężnego sprzętu jakim była kamera RED Epic Dragon obecna na wyposażeniu producentów filmu.
Nie zdziwcie się, jeśli nie zdołacie odpalić „Ghost Town” na Waszych blaszakach. Nie dość, że potrzeba do tego potężnych podzespołów, to żeby cieszyć się efektami w pełni musimy być wyposażeni w słabo lub wcale niedostępny w sklepach monitor 8K.

 

Źródło: YouTube
Fot.: YouTube Media

Podziel się ze znajomymi: