Zbyt idealny, żeby mógł istnieć? – Phonebloks

Temat już trochę stary, ponieważ sięga września 2013 roku, kiedy to pomysł został udostępniony na YouTube. Jednak niedawno było dość o tym głośno. Gwoli ścisłości, Phonebloks to rodzaj telefonu, który został zaprojektowany przez Dave’a Hakkensa. W zamiarze miał być w pełni modularny i takie też były jego początki. Miało działać na zasadzie bazy w postaci płytki kontaktowej, do której moglibyśmy podłączyć wiele elementów np. procesor, większa bateria, lepszy aparat, w postaci klocków, bardzo łatwym sposobem „przyczep klocek lego”. To właśnie wyróżniało ten telefon od wszystkich innych współcześnie produkowanych.

Telefon spotkał się z większości pozytywnymi opiniami oraz udało się zebrać ustaloną ilość funduszy na realizację pomysłu i skonstruowaniu prototypu. Właśnie razem z Google stworzono Project Ara. Finalnie trochę różnił się od początkowej wersji pod względem wyglądu, ale pomysł został ten sam.

Phonebloks miał niesamowity potencjał. Udało się to zrobić z optymalizowanym systemem android i już zapowiedziano jego premierę na początek 2017 roku. I wtedy pojawił się problem. Google kilka miesięcy przed wypuszczeniem na rynek Ara’y, anulował pomysł pod pretekstem „odchudzania projektów w swojej firmie”. Krąży wiele plotek na temat wstrzymania sprzedaży smartfona, jednak najbardziej prawdopodobna to taka, że to się po prostu nie opłacało, nie konsumentom, ale producentowi.

A wy co o tym sądzicie? Chcielibyście mieć taki telefon?

 

Źródło, zdjęcie: Dave Hakkens

Podziel się ze znajomymi: