Znamy przypuszczalne nazwy kodowe kart AMD z serii RX 300

Im bliżej do premiery najnowszych akceleratorów grafiki ze stajni AMD, tym więcej plotek i doniesień na temat ich wydajności, zastosowanych technologii czy daty wejścia na półki sklepowe.
Dzisiaj, dzięki zagranicznym serwisom, dowiadujemy się o nazwach kodowych oraz parametrach technicznych tychże kart. Trzeba zaznaczyć, że nie są to pewne i potwierdzone informacje, a tylko domysły i przypuszczenia. Wydaje się jednak, że są one bliskie prawdy, bowiem potwierdzają wcześniejsze przecieki.

Mówiły one o tym, że karty swoje nazwy kodowe zawdzięczać będą nazwom wysp.
Bermuda, Fiji, Grenada, Tonga oraz Trinidad to w większości małe wysepki leżące na wodach Pacyfiku i Atlantyku, a już w tym roku prawdopodobnie wpiszą się w historię koncernu z Sunnyvale.

radeon_r9_watercoolerNie bez powodu zostały wypisane w tej kolejności – model Bermuda oznacza, w tym wypadku, dwuprocesorowe monstrum, analogicznie do R9 295X2 chłodzonego cieczą, nazwane R9 395X2, zaś karty o nazwie kodowej Trinidad reprezentować będą najniższy segment wydajnościowy. Dokładniejsze informacje znajdziecie w poniższej grafice.

Warto jeszcze dodać, że to nie pierwszy taki zabieg ze strony AMD – nazewnictwo związane z archipelagami czy pojedynczymi wysepkami zapoczątkowała seria HD 6000 (premiera w 2010 r.), a serie HD 7000 oraz RX 200 wiernie kontynuowały tę „tradycję”, więc w przypadku RX 300 nie może być inaczej.

amd radeon rx 300Nazwy poszczególnych kart są zbieżne, co do tych z obecnej generacji, która już niedługo będzie wypychana przez nowe modele. Jeśli wierzyć zagranicznym kolegom po fachu, to tylko cztery najwydajniejsze modele zostaną wyposażone w nowy typ pamięci HBM, z którym wiązane są spore nadzieje, jeśli chodzi o realny przyrost mocy obliczeniowej. Również spekulowane daty premier pokrywają  się z ostatnimi informacjami przekazanymi na Facebooku przez profil AMD – do wykonania zostały ostatnie szlify, przez co można wnioskować, że do premiery jest już naprawdę blisko.

My czekamy z niecierpliwością, a Wy?

 

Źródło, fot.: Videocardz, Anandtech

Podziel się ze znajomymi: