Znamy wymagania sprzętowe Windows 10

Microsoft raz za razem wprowadzana na rynek kolejne kompilacje testowej wersji swojego nowego systemu operacyjnego Windows 10. Tymczasem poznaliśmy datę premiery (czerwiec tego roku) oraz, co ciekawe wymagania, sprzętowe nowego systemu.

Wiemy, jakie zapotrzebowanie na sprzęt wymaga nie tylko ok komputerów PC, ale również laptopów, tabletów oraz smartfonów z różnej maści rozdzielczościami ekranu.

“Dziesiątka” i jej wymagania na hardware dla komputerów przedstawia się następująco: musimy zapewnić procesor o taktowaniu przynajmniej 1 GHz, minimum 1 GB dla wersji 32 bitowej oraz 2 GB dla 64 bitowej wersji, do instalacji wymagana jest przestrzeń minimum 16 GB na dysku. Karta graficzna w naszym komputerze musi być zgodna z Microsoft DirectX 9, na koniec potrzebne będzie nam konto Micrisoft oraz podłączenie do internetu.

windows-10-wymagania-2Co się tyczy wersji dla tabletów, muszą one spełniać kilka dodatkowych wymagań. Do poprawnego działania potrzebne będą nam 3 sprzętowe przyciski spełniające rolę głośniej, ciszej oraz włącz/wyłącz, minimalna obsługiwana rozdzielczość urządzeń to 800 x 600 px (tyczy to się również wersji desktopowej). Występować będzie jeszcze jedna zależność, różne wersje systemu będą potrzebowały różnych minimalnych rozmiarów ekranu, wersja PRO ruszy już na 7-calowym wyświetlaczu, podczas gdy “podstawową” uruchomimy dopiero na 8-calowych urządzeniach.

windows-10-wymagania-1

Smartphone`y muszą spełniać następujące kryteria, które są dość zróżnicowane ze względu na rozbieżność rozdzielczości ekranów dostępnych na rynku. Jeśli telefon posiada rozdzielczość 800 x 480 lub 854 x 480, do uruchomienia Windows 10 wystarczy 512 MB pamięci RAM, zapotrzebowanie to rośnie wraz z rozdzielczością i tak dla 1280 na 720 px (oraz pochodnych) potrzebujemy już 1 GB RAM, dla 1920 x 1080 (i podobnych) są to 2 GB, 2048 x 1152 i 2560 x 1600 pikseli są to 3 GB, a dla najwyższych rozdzielczości takich jak 2560 x 2048 px i więcej, minimalnie posiadać musimy 4 GB RAM-u.

Jak widać, wymagania sprzętowe są naprawdę bardzo mocno podzielone ze względu na urządzanie, na jakim system będzie pracować, ale miejmy nadzieje, że te szczegółowe wymagania pozwolą na odpowiednie dopasowanie urządzenia do jak najpłynniejszego działania.

 

Źródło: neowin,
Fot. venturebeat

Podziel się ze znajomymi: