Recenzja dysku WD Black 2 TB – długa gwarancja maksymalnej wydajności

Jednym z największych producentów dysków twardych na świecie jest, założona 23 kwietnia 1970 roku, firma WD. W jej ofercie znajdziemy cztery serie dysków wewnętrznych – Blue, Green, Red oraz Black. Do naszej redakcji trafił dwuterabajtowy przedstawiciel linii Black, czyli tej najwydajniejszej, której maksymalna pojemność wynosi sześć terabajtów! Osoby planujące złożenie mocnego komputera do gier i nie tylko, powinny poważnie zastanowić się nad wyborem gościa dzisiejszej recenzji. Czy warto go kupić?

Porównanie stacjonarnych dysków twardych z oferty WD:

[su_heading size=”18″ align=”left”]Specyfikacja[/su_heading]

Dyski Black są najszybszymi urządzeniami w rozmiarze 3,5 cala w ofercie firmy WD. Są to produkty przeznaczone dla wymagających odbiorców – graczy, osób montujących filmy czy bawiących się grafiką. Posiadają interfejs SATA 6 GB/s i od 500 do 6000 GB przestrzeni na dane. Warto dodać, że dysk został wyposażony w technologię Dual Actuator. Na czym ona polega? Dzięki dwóm serwomechanizmom – głównemu i pomocniczemu – precyzja głowic na ścieżkach jest zwiększona. Mechanizm ten dotyczy tylko dysków z serii Black o pojemności 2 TB. To nie wszystko, bo oprócz tego mamy też inne innowacje. StableTrac zabezpiecza wał silnika dysku z obu stron, aby zmniejszyć jego wibracje i ustabilizować wszystkie cztery talerze oraz precyzyjnie śledzić tor podczas odczytu i zapisu. Jest też technologia odsuwania głowic, dzięki której głowica nie dotyka nośnika i w efekcie wolniej się zużywa. Co ciekawe, producent na dyski z serii Black udziela aż pięć lat gwarancji!

wd black 2tb 2wd black 2tb

Model: WD2002FAEX
Pojemność: 2 TB
Wielkość: 3,5 cala
Interfejs: SATA III (6 Gb/s)
Ilość talerzy: 4
Prędkość obrotowa: 7200 RPM
Pamięć cache: 64 MB
Wymiary: 147 × 102 × 26 mm
Waga: 750 g
Maksymalna głośność: 34 dB(A)
Maksymalny pobór prądu podczas pracy: 10,7 W
Maksymalny pobór prądu podczas spoczynku: 8,2 W
Gwarancja: 5 lat
Cena w dniu recenzji: 540 zł

[su_heading size=”18″ align=”left”]Testy[/su_heading]

Dysk pracował w trybie AHCI, wpięty w port SATA III (6 Gb/s) do poniższej platformy testowej:

  • System: Windows 7 64 Bit,
  • Płyta główna: ASUS ROG Maximus IV Gene-Z Gen3,
  • Procesor: Intel Core i7 3770K,
  • Karta graficzna: Club 3D Radeon HD 7850,
  • RAM: 2 x 4 GB Corsair Dominator GT 1866 MHz oraz 2 x 4 GB Corsair Dominator 1600 MHz,
  • Dysk: WD Blue 1 TB,
  • Zasilacz: OCZ ZS Series 750 W.
HD Tune Pro 5.60

W czasie testów na pierwszy ogień poszedł program HD Tune Pro w wersji 5.60. Jest to jedna z najpopularniejszych aplikacji służących do tego celu. Nie mogło jej zabraknąć w tej recenzji. Przeprowadziłem test zapisu, odczytu i czasu dostępu.

Zapis:

Kliknij, aby powiększyć

Kliknij, aby powiększyć

Zapis minimalny: 122 MB/s
Zapis maksymalny: 140 MB/s
Zapis średni: 130 MB/s

Odczyt:

Kliknij, aby powiększyć

Kliknij, aby powiększyć

Odczyt minimalny: 123,3 MB/s
Odczyt maksymalny: 139,7 MB/s
Odczyt średni: 130,8 MB/s

Czas dostępu – zapis:

Kliknij, aby powiększyć

Kliknij, aby powiększyć

W przypadku transferu 512 B, średni czas dostępu podczas zapisu wynosił 3,7 milisekundy, zaś w przypadku największego – 1 MB, wynosił 15 milisekund.

Czas dostępu – odczyt:

Kliknij, aby powiększyć

Kliknij, aby powiększyć

W przypadku transferu 512 B, średni czas dostępu podczas odczytu wynosił 11,9 milisekundy, zaś w przypadku największego transferu – 1 MB, wynosił on 22,4 milisekundy.

Cristal Disk Mark 5.0.2

Kolejnym programem, którego użyłem do testów dysku, jest Cristal Disk Mark w wersji 5.0.2. Test WD Black 2 TB przeprowadziłem pięciokrotnie w rozmiarze 1 GiB na próbkach 4K oraz 4K Q32T1. Po lewej stronie znajdziecie wyniki odczytu, a po prawej zapisu (w MB/s).

4k wd black 2tb

4k q32t1 wd black 2tb

ATTO Disk Benchmark

ATTO jest jednym z najlepszych narzędzi do testowania dysków twardych. Benchmark oddaje rzeczywiste wyniki na wielu próbkach. Ustawienia programu widoczne są na screenie poniżej. Sprawdźmy, jak to wygląda.

atto wd black 2tb

Wynika z tego, że odczyt i zapis znacznie przyspieszają od wartości 8 KB wzwyż. Od 16 KB zapis utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie 136 – 139 MB/s, zaś odczyt przyśpiesza od 32 KB, dochodząc do 153 MB/s.

Crystal Disk Info 6.5.2

wd black 2tb crustal disc info

Świetnym narzędziem służącym do monitorowania dysku jest Crystal Disk Info. Pokazuje on szczegółowe informacje, takie jak wersja oprogramowania, temperatura, stan, liczba błędów, włączeń dysku czy czas jego pracy. Warto uważnie przyjrzeć się powyższym danym.

Kopiowanie plików

Co robimy najczęściej? Przenosimy pliki w odpowiednie foldery, tak żeby łatwo je odszukać, gdy będą nam potrzebne. Porządek w katalogach to ważna rzecz, szczególnie, gdy mamy 2 TB danych!

Na potrzeby recenzji, na dysk skopiowałem folder z 245 plikami MP3, ważący dokładnie 2 GB. Utwory kopiowałem z jednego folderu do drugiego, obydwa znajdowały się na testowanym nośniku. Test wykonywałem trzykrotnie i z otrzymanych pomiarów wyciągnąłem średnią. Odliczanie czasu rozpoczynałem od wciśnięcia przycisku „Wklej” do momentu zamknięcia się okienka związanego z operacją. Skopiowanie folderu z muzyką zajęło 2,88 sekundy, co jest świetnym wynikiem dla typowego użytkownika komputera.

Kolejny test przeprowadziłem w ten sam sposób, co poprzedni, tyle że obejmował on skopiowanie obrazu ISO (34 pliki) o rozmiarze 4,18 GB. Średnia z trzech pomiarów wyniosła w tym przypadku 22,5 sekundy. Ledwo nastawimy kopiowanie, a ono już jest zakończone.

Testowanie ISO w 7-Zip

wd black 2tb 7zip

W programie 7-Zip postanowiłem sprawdzić dość spory, bo ważący 8,7 GB, plik ISO, zawierający 5 plików. Test obrazu zajął minutę i sześć sekund.

[su_heading size=”18″ align=”left”]Cena i podsumowanie[/su_heading]

Nie ukrywajmy, że dla większości osób cena urządzenia jest czynnikiem decydującym o jego zakupie. W przypadku kupna dysku WD Black 2 TB w dniu recenzji, portfel nabywcy odchudziłby się o kwotę 540 złotych. Łatwo można obliczyć, że cena za 1 GB na testowanym nośniku wynosi 27 groszy. Czy to dużo? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami, biorąc pod uwagę powyższe testy oraz to, że producent objął ten model aż 60-miesięczną gwarancją! Jest to najdłuższy okres gwarancyjny spośród wszystkich dysków WD. Co prawda, mało kto będzie przechowywał wszystkie najważniejsze dane na jednym dwuterabajtowym nośniku i na pewno przyda się dodatkowy, ale widać, że firma jest pewna zastosowanych wysokiej jakości materiałów. Mam nadzieję, że dysk wytrzyma długie lata bez żadnych niespodzianek. Maksymalny poziom głośności dla WD Black 2 TB wynosi 34 dB(A). Niestety, hałas generowany przez testowany nośnik podczas zapisu, dla niektórych może być uciążliwy, szczególnie dla tych, którzy chcą mieć możliwie najcichszą konfigurację np. z wykorzystaniem chłodzenia wodnego. Oczywiście, jak wynika z recenzji, przekłada się to na szybką i niezawodną pracę dysku.

 

Fot. WD

Sprzęt dostarczyła firma WD. Dziękujemy!
WD logo

Podziel się ze znajomymi: