Tablety i smartfony już wielu osobom zastępują komputery. Chętnie korzystają z nich także producenci oraz DJ-e. Wraz z rosnącą popularnością rozwiązań mobilnych, firma IK Multimedia postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i dostarczać urządzenia, które możemy zabrać ze sobą w podróż. W ofercie firmy znajdziemy specjalny dział – „Mobile”, w którym nie brakuje mikrofonów, interfejsów, monitorów czy też kontrolerów MIDI. Do naszej redakcji trafił jeden z nich – iRig Pads, czyli kompaktowe urządzenie, które wraz z iPadem czy laptopem możemy bez problemu spakować do torby i grać, gdzie tego zapragniemy.
Wykonanie
Zacznijmy od jednego z najważniejszych punktów dla muzyków przemierzających świat. iRig Pads powinny być na tyle lekkie i małe, aby bez problemu można było je transportować w niewielkiej torbie z punktu A do punktu B, a także tworzyć nowe produkcje w każdym miejscu i o każdej porze. Jak łatwo się domyślić, muszą być także wytrzymałe. Wymiary urządzenia to 190 × 205 × 23 mm, zaś jego waga wynosi nieco ponad 500 g. Wykonanie nie budzi żadnych wątpliwości, mamy do czynienia z kontrolerem solidnym. Od początków testów nie przeszło mi przez myśl, iż coś może się popsuć. Plastik oraz guma są wysokiej jakości. W pady można bez obaw uderzać z dużą siłą. Jedynie wyginając urządzenie na boki, mogłem usłyszeć delikatne skrzypienie plastiku, ale przecież nikt tak nie robi, a w podróży, przy odpowiednim zabezpieczeniu, o iRig Pads w ogóle bym się nie martwił.
Dobrą wiadomością jest fakt, iż producent nie zdecydował się na pomniejszenie padów. Są one pełnowymiarowe, co przekłada się na czystą przyjemność z ich użytkowania. Mało tego, gumowe pady mają również odpowiednią twardość i czułość na siłę uderzenia. Dla tych, którzy nie lubią uderzać zbyt mocno, dostępna jest funkcja FIX VEL (Fixed Velocity), po włączeniu której każde naciśnięcie pada ma najwyższą z możliwych wartości. Warto wspomnieć, że producent udostępnił także opcję zmiany poziomu czułości. Każdy z szesnastu padów posiada podświetlenie w kolorze czerwonym, zielonym, pomarańczowym oraz w każdym odcieniu pomiędzy nimi. Po lewej stronie urządzenia znajduje się suwak oraz dwa pokrętła. Na górze zaś cztery przyciski – dwa funkcyjne i dwa do zmapowania, oraz enkoder, który również działa jako przycisk. Z tyłu znajdziemy złącza Micro USB i Mini-DIN, do których zostały dołączone kable w zestawie, oraz TRS. Kable, które znajdują się w pudełku powinny być nieco dłuższe, jeśli chodzi o pracę przy PC.
Użytkowanie
Pierwsze, co może pozytywnie zaskoczyć po wyjęciu iRig Pads z pudełka i podłączeniu do komputera to fakt, iż od razu można grać. Po prostu. Po rozpakowaniu urządzenia szybko odpaliłem FL Studio 12 i podłączyłem je pod USB. Zero problemów! Nie trzeba instalować żadnych sterowników, grzebać w programach, konfigurować… Pięknie! Myślę, że nie trzeba dodawać, iż urządzenie jest kompatybilne z aplikacjami od IK Multimedia – Sampletank, Groovemaker 2, Dj Rig.
iRig Pads może działać w dwóch trybach – „Externally Controlled” oraz „User Programmable”. W przypadku pierwszego z nich, za działanie sprzętu odpowiada software, czyli to program kontroluje to, w jaki sposób działa urządzenie. Konfiguracja również odbywa się z poziomu programu. Niestety, są tylko trzy aplikacje, które mogą w pełni wykorzystać ten tryb. „User Programmable” pozwala dostosować urządzenie do naszych potrzeb. W tym trybie, konfigurację iRig Pads przeprowadzimy za pomocą przycisków umieszczonych na jego powierzchni. Podejrzewam, że większość użytkowników wolałoby konfigurować pady w programie, jednak po jakimś czasie okazuje się, ze edycja z poziomu przycisków na kontrolerze przebiega bardzo sprawnie. Na stronie IK Multimedia znajduje się instrukcja, do której w razie potrzeby zawsze można zajrzeć. Niestety, nie została ona wydrukowana i dołączona do zestawu.
Gdzie zapisać nasze ustawienia? IK Multimedia udostępniło 16 scen, do których możemy przypisać poszczególne konfiguracje. Po naciśnięciu przycisku „Scene”, na zielono podświetli się 6 padów (scen). Ten, który wybierzemy dwukrotnie zaświeci na czerwono i zmieni kolor na pomarańczowy, informując w ten sposób, iż jest to aktualnie używana scena. Oto domyślne sceny (możemy je zastąpić własnymi) dla poszczególnych programów:
- SampleTank (iOS, Mac/PC) –> scena 1,
- GrooveMaker 2 (iOS) –> scena 1,
- FL Studio Mobile (iOS) –> scena 1,
- Korg Gadget (iOS) –> scena 1,
- iMPC Pro (iOS) –> scena 5,
- GarageBand (iOS, Mac/PC) –> scena 1,
- MPC Studio (Mac/PC) –> sceny 5, 6, 7, 8,
- Ableton Live (Mac/PC) –> scena 1,
- Maschine (Mac/PC) –> scena 2.
Podsumowanie
IK Multimedia stworzyło bardzo udane urządzenie. Za cenę około 680 zł dostajemy pady, wraz z przyciskami, pokrętłami i suwakiem. O ile pady świetnie spełniają swoją rolę, tak nad sensem umieszczania suwaka, można się zastanowić (czy nie lepsze byłyby dodatkowe pokrętła?). iRig Pads, ze względu na wymiary oraz jakość wykonania, można z czystym sumieniem polecić muzykom, którzy podróżują ze sprzętem. Wykonanie i użyte materiały nie budzą żadnych wątpliwości, a korzystanie z pełnowymiarowych padów to, w tym przypadku, duży plus.