Recenzja Hikvision U10. Czy tania pamięć RAM może być dobra?

Hikvision, jeszcze dosłownie kilka miesięcy temu, znany był na polskim rynku jedynie przedsiębiorcom i osobom, którzy zajmowali się kwestią bezpieczeństwa i monitoringiem. Dziś wiemy, że na tym chiński producent zamiaru poprzestać nie ma i wraz z utworzonym w 2017 roku pododdziałem Hikstorage ujawnił swoje produktu skierowane na segment konsumenckich podzespołów komputerowych DRAM i FLASH. Jak zatem wypadła jego U10, czyli pamięć RAM?

Hikvision U10 to linia pamięci stawiająca na bardziej klasyczne podejście do wyglądu. Na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się na tle konkurencji niczym, choć warto tutaj wspomnieć, że może się podobać fanom minimalizmu. Anodowany na czarno, aluminiowy radiator, czarne PCB i niewielkie, złote wstawki na odpromienniku ciepła zdecydowanie mogą przypaść do gustu. Nie mamy zatem do czynienia z „gamingowym” wynalazkiem, wielokolorowym podświetleniem ani jaskrawymi elementami, za co należą się producentowi brawa. Prostota zawsze wygrywa ze skomplikowanym designem, choć oczywiście jest to kwestia czysto subiektywna, dlatego przejdźmy dalej.

 

Hikvision U10 – specyfikacja, budowa i jakość wykonania

 

Do redakcji trafiła wersja 2x 16 GB DDR4-3200 CL 18 i po specyfikacji widać, że mamy do czynienia z produktem budżetowym. Wszystko jednak wyjdzie w testach, a w szczególności przy próbach przetaktowania. Co ciekawe, bliższe oględziny ujawniają bardziej zaawansowany projekt, którego znaleźć w budżetowych modułach zazwyczaj nie możemy. Hikvision U10 w tej wersji – w pojedynczym module – ma 16 GB pamięci, a chipy umieszczono po obu stronach laminatu. Jest więc to konfiguracja Dual Rank, która cechuje się wyższą wydajnością od Single Rank.

 

Inżynierowie z Hikvision mogli jednak nieco lepiej dopracować samą budowę. Termopad, który ma za zadanie przekazywać ciepło z kluczowych komponentów zamontowanych na laminacie do aluminiowego radiatora mógłby być nieco szerszy, ponieważ w aktualnej postaci nie do końca pokrywa kości pamięci przez co ich dolna krawędź pozostaje odsłonięta. Na szczęście długość termopada jest wystarczająca, bo swoim zasięgiem obejmuje wszystkie kości pamięci na płytce.

Jeśli chodzi o same kości pamięci, nie do końca wiemy co to za model. Wiemy, że powstały w fabryce Microna, ale nawet Thaiphoon Burner nie był w stanie ich rozpoznać. Nie pomogło też zdjęcie radiatora, bo na układach widnieje jedynie logo i oznaczenia Hikvision. Tak czy owak, wysokość modułów wynosi zaledwie 40 mm i nie będzie żadnych problemów z instalacją z wykorzystaniem wieżowych układów chłodzenia procesora.

 

Testy wydajnościowe

W trakcie testów wykorzystaliśmy oprogramowanie AIDA64 oraz gry komputerowe Cyberpunk 2077, Far Cry 6, Hitman 2 oraz Watch Dogs: Legion. W tym czasie skorzystaliśmy zarówno z nastawów fabrycznych, które wynoszą 3200 MHz CL 18-22-22-40 oraz OC, wynoszących do 3400 MHz CL 18-22-22-40 z dodatkową optymalizacją reszty timingów. Platforma testowa składała się wówczas z procesora Intel Core i5-12400, płyty głównej ASUS ROG Strix Z690-A, dysku SSD Patriot Viper VP4100, karty graficznej ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3060 Ti, chłodzenia procesora SilentiumPC Fortis 5 oraz zasilacza SilentiumPC Supremo FM2 o mocy 650 W. Całość pracowała pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 10 w wersji 64-bit, 21H2.

 

Prezentację wyników rozpoczynamy od gier, gdzie wydajność była sprawdzana programem NVIDIA FrameView, a podane rezultaty to średni FPS oraz wartość minimalna.

Cyberpunk 2077 (rozdzielczość 1920×1080, detale maksymalne):

  • Ustawienia fabryczne – 98,1/82 FPS
  • Ustawienia podkręcone – 109,2/91 FPS

Far Cry 6 (rozdzielczość 1920×1080, detale maksymalne):

  • Ustawienia fabryczne – 80,9/76 FPS
  • Ustawienia podkręcone – 87,1/81 FPS

Hitman 3 (rozdzielczość 1920×1080, detale maksymalne):

  • Ustawienia fabryczne – 101,9/93 FPS
  • Ustawienia podkręcone – 110,2/100 FPS

Watch Dogs: Legion (rozdzielczość 1920×1080, detale maksymalne):

  • Ustawienia fabryczne – 79,1/68 FPS
  • Ustawienia podkręcone – 91,7/78 FPS

Natomiast wyniki w benchmarku AIDA64 zostały uwiecznione na zrzutach ekranu, które znajdziecie poniżej. Warto zwrócić uwagę na wyraźną poprawę przepustowości oraz czasu dostępu po OC.

 

 

 

Podsumowanie

Hikvision U10 plasuje się wśród konkurencji z niskiego segmentu wydajnościowego, choć należy tutaj zaznaczyć, że bardziej mainstreamowego, a nie najtańszego na rynku. Budżetowy charakter modułów zapewnia im właściwie nieograniczoną kompatybilność ze sprzętem, ponieważ przy zegarze rzędu 3200 MHz nie musimy się martwić o to, czy nasza platforma będzie w stanie pracować przy takich parametrach w trybie synchronicznym (na przykład Gear 1 przy procesorach Intel), co dla zestawów o zdecydowane wyższym taktowaniu nie jest to już takie oczywiste. Sam zestaw może się podobać fanom minimalizmu. Czarny radiator i czarny laminat wkomponują się w dosłownie każdy zestaw komputerowy.

Możliwości OC mogłyby być jednak zdecydowanie lepsze. Nam udało się wykrzesać z zestawu dodatkowo 200 MHz, choć warto też dodać, że osiągi można wyraźnie poprawić poprzez optymalizację opóźnień dalszych rzędów. Na Hikvision U10 udzielana jest dożywotnia gwarancja producenta i… to tyle. Niestety nie wiemy, jak pamięć ta zostanie u nas wyceniona i od tego tak naprawdę zależy to, czy będzie polecana. Jeśli jednak okaże się przystępną, warto mieć zestaw ten na oku.

Podziel się ze znajomymi: