Nvidia zadowolona raportem finansowym za rok 2014

Nvidia, mimo afery związanej z GTX 970, rok 2014 może zaliczyć do udanych, a nawet bardzo udanych.
Tym, którzy platformie PC przewidują rychłą śmierć, polecam dokładnie przyjrzeć się poniższym liczbom, bo mówią one same za siebie. Amerykański koncern z Santa Clara zanotował rekordowy rok pod względem przychodów. Oczywiście głównym źródłem dochodu był segment kart graficznych – nie jest to żadną nowością, jednak zeszłe 12 miesięcy było szczególnie owocne, a to dzięki premierze nowych GTX’ów z serii 900, cieszących się ogromną popularnością. Ile zarobiła Nvidia?

maxwell nvidia gtx970
Przychody wyniosły 4,68 mld dolarów amerykańskich, co jest kwotą wyższą o 13 % względem wyniku uzyskanego za rok 2013. Robi wrażenie, prawda? Aby było jeszcze ciekawiej i jakby na potwierdzenie wcześniejszych słów – w ostatnim kwartale ubiegłego roku Nvidia zarobiła 1,25 mld dolarów (o 9% więcej niż w roku 2013 w tym samym czasie). Z pewnością nie trzeba dodawać nic więcej oprócz tego, że właśnie w tym czasie na rynek wchodziła seria GTX 900 z rodziny Maxwell i to właśnie ona ukształtowała ostateczny wynik, który jest tak imponujący. Dla porównania, AMD w roku 2014 zanotowało przychód w wysokości 5,51 mld dolarów, co i tak wiązało się ze stratami rzędu 400 mln dolarów. Trzeba pamiętać, że w przypadku AMD na przychody składają się nie tylko karty graficzne, ale także procesory.

To tylko podkreśla, jak znakomity rok zaliczyła NVIDIA. Mógł on być jeszcze lepszy, gdyby tylko większym zainteresowaniem cieszyły się układy Tegra – tak jednak nie było. A czy Wy przyczyniliście się do uzyskania przez tę firmę tak dobrego rezultatu?

 

Źródło: Kitguru,
Fot.: Nvidia

Podziel się ze znajomymi: