Kilkanaście dni temu pisaliśmy o tym, że w nadchodzącej serii kart od AMD tylko kilka modeli zostanie wyposażonych w nowe rdzenie, a reszta będzie bazować na starszych GPU. W związku z tym obawialiśmy się, że w nasze ręce, zamiast świeżych, nowych technologii, dostaniemy tylko lekko podrasowane stare modele.
Dzisiaj jednak trafiają do nas świetne informacje, które uszczęśliwić powinny każdego fana AMD i nie tylko. Według najnowszych doniesień, wszystkie karty z serii R9 300 otrzymają nowe rdzenie! Firma miała porzucić nudny plan wydawania starych kart w nowym opakowaniu na rzecz ryzykownego pomysłu, który jeśli spełni oczekiwania AMD – przyniesie same korzyści. Jednym z głównych powodów takiej zmiany jest technologia FreeSync (rozwiązanie to zapewnia obsługę zmiennych częstotliwości odświeżania w monitorach i jest obsługiwana w interfejsie DisplayPort 1.2a). FreeSync, rozwijane przez AMD, nie jest dostępne na znacznej ilości kart z serii R7/R9 200, dlatego też zapadła decyzja o użyciu nowych jednostek GPU w serii R9 300. Implementacja tej obsługi do starszych modeli jest możliwa, jednak wiązałaby się z bardzo wysokimi kosztami i nie jest do końca opłacalna. Jak więc wynika z powyższych faktów – spodziewać się możemy zastosowania całkowicie nowych rdzeni we wszystkich nadchodzących modelach, od najsłabszych po najmocniejsze. Miejmy nadzieję, że nie wpłynie to niekorzystnie na ceny produktów.
Dodatkowo, mamy dla Was jeszcze jedną wiadomość, również pozytywną. Premiera serii R9 300 przewidywana jest na okres targów Computex, które odbywają się w czerwcu. Jest to data bardzo prawdopodobna, bowiem jak mówiły przecieki – karty są niemalże gotowe i do wykonania pozostały ostatnie szlify. Możemy się jednak spodziewać wcześniejszej premiery jednego z modeli. Którego? Oczywiście chodzi o R9 390X. Ten jest już gotowy na 100% i być może w związku z ostatnimi informacjami o Titanie X, szybciej opuści fabryki na rzecz półek sklepowych?
Pożyjemy, zobaczymy. AMD z pewnością postawiło kolejny krok ku pozyskaniu nowych klientów.
Źródło, fot.: Wccftech