Seria AMD R9 300 jednak bez "kotletów"?

Kilkanaście dni temu pisaliśmy o tym, że w nadchodzącej serii kart od AMD tylko kilka modeli zostanie wyposażonych w nowe rdzenie, a reszta będzie bazować na starszych GPU. W związku z tym obawialiśmy się, że w nasze ręce, zamiast świeżych, nowych technologii, dostaniemy tylko lekko podrasowane stare modele.

Dzisiaj jednak trafiają do nas świetne informacje, które uszczęśliwić powinny każdego fana AMD i nie tylko. Według najnowszych doniesień, wszystkie karty z serii R9 300 otrzymają nowe rdzenie! Firma miała porzucić nudny plan wydawania starych kart w nowym opakowaniu na rzecz ryzykownego pomysłu, który jeśli spełni oczekiwania AMD – przyniesie same korzyści. Jednym z głównych powodów takiej zmiany jest technologia FreeSync (rozwiązanie to zapewnia obsługę zmiennych częstotliwości odświeżania w monitorach i jest obsługiwana w interfejsie DisplayPort 1.2a). FreeSync, rozwijane przez AMD, nie jest dostępne na znacznej ilości kart z serii R7/R9 200, dlatego też zapadła decyzja o użyciu nowych jednostek GPU w serii R9 300. Implementacja tej obsługi do starszych modeli jest możliwa, jednak wiązałaby się z bardzo wysokimi kosztami i nie jest do końca opłacalna. Jak więc wynika z powyższych faktów – spodziewać się możemy zastosowania całkowicie nowych rdzeni we wszystkich nadchodzących modelach, od najsłabszych po najmocniejsze. Miejmy nadzieję, że nie wpłynie to niekorzystnie na ceny produktów.

R9-390XDodatkowo, mamy dla Was jeszcze jedną wiadomość, również pozytywną. Premiera serii R9 300 przewidywana jest na okres targów Computex, które odbywają się w czerwcu. Jest to data bardzo prawdopodobna, bowiem jak mówiły przecieki – karty są niemalże gotowe i do wykonania pozostały ostatnie szlify. Możemy się jednak spodziewać wcześniejszej premiery jednego z modeli. Którego? Oczywiście chodzi o R9 390X. Ten jest już gotowy na 100% i być może w związku z ostatnimi informacjami o Titanie X, szybciej opuści fabryki na rzecz półek sklepowych?
Pożyjemy, zobaczymy. AMD z pewnością postawiło kolejny krok ku pozyskaniu nowych klientów.

 

Źródło, fot.: Wccftech

Podziel się ze znajomymi: