Telewizor jak Chromebook dzięki Chromebit

Miniaturowe komputery stają się coraz popularniejsze, swój ruch w tę stronę wykonało także Google. We współpracy z Asusem, firma pokaże na co ją stać.

Asus Chromebit wyglądem przypomina zwyczajnego pendrive’a, podłączony do telewizora w salonie z pewnością nie będzie rzucał się w oczy, pomóc w tym może mechanizm pozwalający na dowolne przekręcanie obudowy. Jednak nie oceniajmy książki po okładce, ten niewielki gadżet może pochwalić się nie najgorszą specyfikacją. Układ graficzny ARM Mali 760 i 2 GB RAMu pracuje tu pod kontrolą czterordzeniowego procesora Rockchip 3288 ARCM Cortext-A17. Dodatkowo, wyposażony jest w port USB, łączność WiFi, Bluetooth oraz 16 GB pamięci wewnętrznej. By Chromebit działał, potrzebujemy jedynie telewizora z portem HDMI oraz klawiatury i myszki.

ChromebitDziecko Asusa i Google z pewnością rywalizować będzie z Compute Stick od Intela. Kto wygra ową walkę? Intel w najtańszym wariancie kosztujący 120 euro (prawie 500 złotych) w sprzedaży pojawić ma się już w tym miesiącu i jak się wydaje, jego specyfikacja jest nieco lepsza. W dodatku mamy tu możliwość rozszerzenia pamięci kartą MicroSD. Wnętrze może okazać się jednak mniej ważne, gdy drugą opcją jest tańszy Chromebit. Urządzenie kosztować będzie 100 dolarów (około 370 złotych), a na rynku pojawić ma się tego lata. Ciężko, więc to określić.
Potencjalni odbiorcy produktów różnią się od siebie tak samo jak one same. Podczas gdy Intel Stick kierowany jest do wszystkich, Chromebit produkowany będzie raczej dla szkół i firm. Możliwie, że dostępny będzie również dla klientów indywidualnych, jednak nie taki jest podstawowy cel producenta.

 

Źródło: androidcentral,
Fot. liliputing

Podziel się ze znajomymi: