Recenzja: Elex, czyli Gothic na sterydach

Słowem wstępu

Elex to połączenie miłości do tradycyjnej historii w nowoczesnym świecie. Pierwsze 20 minut gry jest żywcem wyjęte z pierwszej części Gothic. Jako ktoś, kto wychował się na Gothicu muszę powiedzieć, że Elex nie spełnił wszystkich oczekiwań. Wieloletnie oczekiwanie na godnego zastępcę, niestety jest to nowa gra ze starymi błędami.

 

Gra na 15 minut czy 15 godzin?
Na planecie Magalan spędziłem 10 godzin, które wystarczyło, żebym zaznajomił się z wszystkimi „obozami” oraz obrał kierunek, w którym będę zmierzał. Niektórym gra przypadnie do gustu i spędzą w niej wiele godzin, inni będą żałować zakupu.

Wygląd umiejętności postaci na poziomie 11.

Wygląd umiejętności postaci na poziomie 11.

Fabuła
SAMI JĄ TWORZYMY! Zależnie od tego, jakich wyborów dokonamy, tak potoczy się nasza rozgrywka. Ale może opowiem trochę historii wstępnej, akcja odbywa się na planecie Magalan, w którą uderzył meteoryt. Świat podzielił się na kilka „obozów” między innymi, Albów, frakcja o imperialistycznych zapędach, która na skutek nadużywania eleksu zatraciła człowieczeństwo. Do walki z Albami stają trzy inne grupy: dążący do harmonii z naturą Berserkerzy, zaawansowani technologicznie Klerycy, a także inni od wszystkich Banici. Nasz bohater Jax był generałem Albów, lecz zdradzony i pozostawiony na pastwę losu „zaczyna życie od nowa”, bez rangi i swojego wyposażenia przebywa na pełnym niebezpieczeństw terenie. Od tego momentu mamy pełną kontrolę nad tym, co się wydarzy, możemy dołączyć do Berserkerów, Kleryków lub Banitów. Każdy obóz zaproponuje nam inne korzyści. Od Berserkerów otrzymamy zdolności magiczne, natomiast Klerycy ugoszczą nas nową technologią, Banici zaskoczą nas niekonwencjonalną bronią oraz niezbyt dobrym postrzeganiem wśród innych obozów.

Obóz Berserkerów.

Sterowanie? Pierwsze 20 minut to katorga, potem można się przyzwyczaić.
W elexa grałem przez dwie godziny na klawiaturze i myszce, wystarczyło, abym przyzwyczaił się do sterowania oraz wykonywał bardziej skomplikowane taktyki walki. Po dwóch godzinach zamieniłem klawiaturę na pada i nagle wszystko stało się banalnie proste. Rzeczy, które sprawiały problemy na klawiaturze, nie występowały na padzie. Co nie oznacza, że sterowanie było banalnie proste… Niestety musimy spojrzeć prawdzie w oczy i sterowanie w Elex wymaga od gracza dużo czasu na naukę.

Obóz Kleryków.

1 2

Podziel się ze znajomymi: