Oprogramowanie i podświetlenie
Z systemem podświetlenia Chroma nie miałem do czynienia aż do chwili spotkania z klawiaturą BlackWidow X Chroma. Muszę przyznać, że ogrom możliwości, które system oferuje, robi wrażenie. Wszystko to dzięki rozbudowanemu i intuicyjnemu oprogramowaniu Razer Synapse, które pozwala na indywidualną zmianę podświetlenia każdego z klawiszy.
Poza zabawą ze światłem, dzięki Synapse poznamy liczbę kliknięć w dany klawisz w danej grze. Niby nikomu to niepotrzebne do życia, jednak ciekawość ludzka sprawia, że zwracamy uwagę na takie szczegóły, jeśli tylko są dla nas dostępne. A już zwłaszcza jeżeli są przedstawione w przyjemny i czytelny sposób.
Połączenie Razer Synapse i system Chroma owocuje niesamowitymi efektami, które sami tworzymy, a ogranicza nas własna kreatywność. Możemy skorzystać z kilku podstawowych efektów jak np. fala, reakcja na naciśnięcie, efekt domino czy statyczny kolor. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby podświetlenie wyłączyć całkowicie. Można każdy klawisz „pokolorować” na inny kolor. Amarantowy, bordowy, karmazynowy, karminowy i rdzawy? Żaden problem (o ile jesteś kobietą ;)).
Razer Chroma Workshop
Na tym możliwości Razer Synapse i systemu Chroma się nie kończą. Developerzy i programiści mogą tworzyć odpowiednie profile do gier lub osobne programy, które w konkretny sposób wpływają na działanie podświetlenia. I tak na przykład po zainstalowaniu adekwatnego, niedużego programu, w grze Counter-Strike: Global Offensive na klawiszach od F1 do F4 wyświetlany jest poziom amunicji naszej broni, od F5 do F8 poziom życia, a od F9 do F12 stan pancerza. Kiedy zostaniemy oślepieni granatem oślepiającym, klawiatura podświetli się na biało. Jak oślepiać, to z każdej strony. Podczas wybuchu bomby klawiatura również „eksploduje”. Ja jednak aż takim masochistą nie jestem, aby potęgować efekt oślepienia i po jakimś czasie wyłączyłem to rozszerzenie. Oczywiście takie funkcje są dostępne dla znacznie większej liczby gier.
Sterowanie podświetleniem z poziomu telefonu? Proszę bardzo. Mnie szczególne do gustu przypadły dwie inne dodatkowe aplikacje. Pierwsza z nich to Keyboard Audio Visualiser, której działanie najlepiej przedstawi poniższe nagranie.
Kolejna to… Snake. Tak, tak, chodzi o tę grę. Można w nią grać na klawiaturze, a czemu by nie.
Myślę, że Snake ostatecznie wszystkich przekonał do systemu podświetlenia Chroma.
Mnogość opcji podświetlenia jest niesamowita, a do tego dochodzą gotowe profile do pobrania, którymi może pochwalić się każdy użytkownik klawiatury wyposażonej w podświetlenie od Razera.